A pénzügyeink rendbetételéhez az lenne a minimumelvárás, hogy tudjuk, mennyi pénzünk van, és milyen kötelezettségeket vállaltunk. A magyar állami rendszer most ezt sem igazán tudja.
Már az előző poszt is arról szólt, hogy nem megkurtítani kell az államháztartást, hanem ésszerűsíteni a költségvetési gazdálkodást. Nem felülről kell nézni az államháztartást, hanem részletekbe menően ismerni kell a rendszert, hogy tudjuk, hol lehet a legkisebb társadalmi veszteséggel csökkenteni az adófizetők pénzének költését. (Bővebben lásd "Közpénzügyek és versenyképesség (2. rész)" című cikkünket a jobb oldali hasábban.)
Mik azok a kitörési pontok, amelyek segíthetnek elérni ezt a célt?
1, Fenntartható adósságcsökkentéshez eredményes és hatékony közpénzköltés kell. Ez kiszámítható tervezést és megfelelő tartalékolást tételez fel.
2, Eredményességi követelményeket kell támasztani minden adóforint elköltésével szemben. A közkiadások nagy részét ma úgy költi el az állam, hogy egyetlen hivatalos dokumentum, jogszabály, deklaráció nem rögzíti, hogy ténylegesen mit kell elérni ahhoz, hogy eredményesnek minősítsünk egy projektet.
3, Az eredményesség nem elég, konkrét célok kellenek: a közpénzek célszerű és eredményes felhasználásához szükséges, hogy mérhető kritériumok álljanak rendelkezésre annak eldöntéséhez, hogy a kívánt célok teljesülnek-e.
4, Éjt nappallá téve lehet vitatkozni a követendő gazdaságpolitikáról, az elérni kívánt céloktól, mindennek kevés értelme lesz, ha azt sem tudjuk megmondani, hogy „most mi van". Márpedig Magyarországon közpénzügyi fronton ez a helyzet: az államnak nincsenek rendes kimutatásai a saját pénzügyeiről. Egy olyan információs és számviteli rendszert használunk, ami lehetetlenné teszi a tisztánlátást. A költségvetési szférában is olyan rendszerre van szükség, amely megbízható képet ad egy-egy szervezet gazdálkodásáról, a közpénz-felhasználásáról, ideértve az amortizáció képzését is.
Az biztos nem visz előre, hogy egy-egy önkormányzat rendelkezésre álló pénzügyi kimutatásaiban meg sem jelenik, hogy az európai uniós pénzből épült uszodát az elkövetkező 20 évben fenn kell ám tartani, telente ki kell ám fűteni, és időnként fel is kell újítani... ja, hogy így már nem is biztos, hogy meg kellett építeni?
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Szemléletváltást a közpénzügyekben!
Képzett magyarok nélkül nincs esélyünk
Magyarország szerencséje
Az egykulcsos adó Amerikából nézve
Ketyeg a diákhitel-bomba
Milliárdos hitelkártyát a görögöknek!
Utolsó kommentek