Könnyen lehet, hogy nem igaz az a feltevés, miszerint a magas államadóság miatt lassú egy gazdaság, az oksági kapcsolat inkább fordított.
„A súlyos államadósságot cipelő országok lassabb gazdasági növekedésre képesek, mint az alacsony eladósodottsággal bírók, éppen ezért a kormányoknak arra kell törekedniük, hogy csökkentsék a költségvetés hiányát és az államadósságot, javítva ezzel a gazdaság hosszú távú növekedési kilátásait” - jelenleg ez az európai csapásirány, a friss gazdasági adatok azonban egyre inkább arra utalnak, hogy valami nem stimmel ezzel a megállapítással.
Egy kutatás azt is bebizonyította (bővebben lásd "A magas államadósság miatt lassú a gazdaság?" című cikkünket a jobb oldali hasábban), hogy bár valóban igaz, hogy a magas államadósság az esetek többségében együtt jár a lassú gazdasági növekedéssel, az fent bemutatott oksági összefüggés azonban nem mutatható ki. Azaz nem igaz az, hogy a magas adósság miatt lassú a gazdaság, sokkal inkább valószínű, hogy a lassú gazdasági növekedés miatt duzzad fel az adósság.
Az európai politikusoknak ez alapján az államadósság ellen vívott - jelenleg kilátástalannak tűnő - harcban két dologra érdemes törekedniük. Egyrészt hogy a gazdasági növekedést beindítsák, és lehetőleg minél magasabb szintre tornásszák fel, a másik pedig az, hogy ha már magas az államadósság szintje, akkor a lehető legalacsonyabb finanszírozási költséget érjék el, azaz igyekezzenek alacsonyan tartani az állampapírok hozamait.
Előbbi téren Európában előrelépés látszik, miután Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter - a francia elnökválasztáson esélyes Francois Hollande követeléseire válaszul - vasárnap már úgy nyilatkozott, hogy támogatná az európai költségvetési konszolidálós programok mellett megvalósuló növekedésgeneráló lépéseket.
Utóbbival kapcsolatban pedig a jegybankok segítsége elengedhetetlen, akik még egy piaci pánik alatt is képesek elfogadható szinten tartani az állampapírok hozamait.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Így léphetsz ki az eurózónából
Válassz: munkahely vagy stabil árak?
Szemben az IMF-el, a nagytőkével
Belefulladunk a pénzesőbe?
Közös bankszámla a szegény rokonokkal?
Magyarország mindent megpróbált
______________________________________________________________
Utolsó kommentek