Szeretnél egy, az olasz maffiától elkobzott éttermet vagy bányát üzemeltetni? Az olasz egyetemeken megtanulhatod, hogyan.

Mekkora károkat okoz a korrupció, az erős feketegazdaság, sőt a mindent átszövő pénzügyi maffia egy gazdaságban? Olaszország ilyen szempontból (is) remek példát szolgáltat, ahol a híres-hírhedt dél-olasz maffia tevékenységének köszönhetően a déliek sokkal szerényebb életkörülmények között élnek, mint az észak-olaszok. (Bővebben lásd "Egyetemen oktatják a maffia elleni gazdasági stratégiát" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Becslések szerint a maffia a teljes olasz GDP mintegy 7,0 százaléka fölött gyakorol ellenőrzést - országos adat, azaz Dél-Olaszországban ennél jóval magasabb ez a szám -, miközben a dél-olasz vállalatok versenyképessége meg sem közelíti az északiakét, a déliek átlagos jövedelme pedig fele az északiakénak.

Kérdés, hogy miért maradhat fenn egy rendszer, ami a társadalom java részének káros. A válasz egyszerű: a legnagyobb munkaadó a déli régióban épp a maffia, így a lakosságnak rövid távon elemi érdeke, hogy a rendszer fennmaradjon. Sőt, bevált trükk, hogy a maffia által működtetett munkahelyeken a szükségesnél 20-30 százalékkal több dolgozót vesznek fel, ezzel is hűséget és támogatást „vásárolva” a helyi lakosság körében.

Az olasz hatóságok komoly bajba kerülnek, mikor fel kívánják venni a harcot a rendszerrel. A maffia által működtetett vállalkozásokat ugyan le lehet foglalni, de ezzel épp csak romlik a helyzet, a helyiek ugyanis munkahelyet és jövedelmet veszítenek, ami társadalmi elégedetlenséghez vezet.

A megoldás az lehetne, ha az olasz állam a maffiától lefoglalt vállalkozásokat - hotelek, éttermek, borászatok, bányák, sőt kórházak és építőipari vállalatok, összesen 1600 vállalkozás – nyereségesen tudná működtetni, megőrizve a munkahelyeket és javítva a versenyképességet. Ez a feladat ugyanakkor az esetek többségében szinte megoldhatatlan, egy külső menedzser ugyanis a legritkább esetben boldogul a helyi viszonyok között.

Az állam ugyanakkor kitartó, sőt a legnagyobb olasz egyetemeken már külön kurzusok is indultak, melyeken azt oktatják, hogy egy külső menedzser miként képes hatékonyan működtetni egy korábban maffia által vezetett vállalkozást. A projekt sikere nagyban erősíthetné a dél-olasz gazdaság versenyképességét, és ki tudja, talán az adósságválságban is megoldást jelenthetne…

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Mennyire fogjuk szigorúan a bankokat?

Frankhitelek: a vak is láthatta

Nem akarok közalkalmazott lenni!


Ha szegény vagy, az is maradsz


Az autót vigye a bank, de a lakást ne!


Mindent eláraszt az olcsó gáz