Addig érdemes feszíteni a húrt a nagyvállalatoknál, amíg azok még épp nem vonulnak ki. Ezt belőni viszont már szinte művészet.

Ma már a legfontosabb termelési tényező a tőke, nem véletlen, hogy például a vidéki Magyarországon is nap, mint nap halljuk: „de jó lenne valami jó kis munkahelyteremtő beruházás…” (Bővebben lásd "A tőkepiaci szereplők hűségének gazdasági növekedésre gyakorolt hatása" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

A tőkére, a beruházásokra égető szüksége van minden országnak, így nem is csoda, hogy a vezetők mind a potenciálisan érkező, mind a már meglévő tőkére úgy vigyáznak, mint a szemük fényére. A tőke ugyanis a globalizációnak köszönhetően egyre mobilabb, azaz ha egy ország intézményi háttere, adórendszere és szabályozása nem megfelelő, és van helyette jobb, akkor a vállaltok egyre jelentősebb része szívfájdalom nélkül kitelepül.

Egy vállalat, azaz a tőke ugyanis három dolgot tehet akkor, ha neki nem tetsző változások történnek: hűséget fogadhat, és a maradás mellett dönthet, kivonulhat, és végül tiltakozhat, azaz bevetheti lobbi erejét.

A kivonuló tőkével az adott ország munkahelyeket, jövedelmet és gazdasági teljesítményt veszít, ezért ha lehet, minden eszközzel érdemes maradásra bírni. A tőke árnyék/szürkegazdaságba vonulása ugyanakkor pozitívan (!) hat a gazdasági teljesítményre, aminek az lehet a magyarázata, hogy a tőke a szürkegazdaságban olyan erőforrásokat mozgat meg, melyek a mérhető, azaz fehér gazdaságra is komoly pozitív hatásokat fejtenek ki – derül ki Szabó Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem PhD-hallgatójának Pénzügyi Szemlében megjelent tanulmányából.

Talán némi meglepetésre, de ugyancsak pozitívan hat a gazdaság növekedési rátájára a tőke tiltakozása. Azaz, ha a nagyvállalatok bevetik lobbi erejüket és kompromisszumos megoldást sajtolnak ki a kormányból, azzal a teljes gazdaság jól járhat.

A nagyvállalatoknál tehát lehet feszíteni a húrt, azaz addig emelni például egy bizonyos iparág adóit és szigorítani a szabályokat, hogy éppen ne érje meg kitelepülni, ez ugyanakkor rendkívül veszélyes játéknak számít: egy országnak ugyanis elemi érdeke, hogy a nagytőke maradjon, sőt lehetőleg minél több érkezzen.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Kifosztanak bennünket a bankárok

Felejtsük el a minimálbért?

A gatyánk is rámegy az IMF-hitelre

Még több magyart Londonba?!

Kell-e rezsimváltás a változáshoz?

Megfeji az állam a bűnösöket