A megújuló energia jó dolog, ebben egyetértünk. A kérdés már csak az, hogy érdemes-e támogatni, és ha igen, hogyan.

A megújuló energia, azon belül is a szélenergia egy igazi sikertörténet az USA-ban, mára ugyanis a termelt energia mintegy 3,0 százalékát adják a szélerőművek. Idén decemberben ugyanakkor lejár a szélenergiát támogató szövetségi adókedvezmény, ami veszélybe sodorhatja az ágazat jövőjét. (Bővebben lásd "Még több megújuló energiát!" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

A jövő szempontjából nem is igazán az a kérdés, hogy érdemes-e támogatni a megújuló energiát, hanem sokkal inkább az, hogy hogyan. Két út van, az egyik, hogy továbbra is adókedvezményeket kapnak a szélenergiát előállító vállalatok, a másik pedig az, hogy a komoly környezeti károkért felelős, jobbára fosszilis energiahordozókat – szén, olaj, földgáz – felhasználó erőműveket adóztatják.

Edwin G. Dolan, a Yale University professzora szerint az ideális megoldás az utóbbi. Azaz szerinte a megújuló energia versenyelőnyét úgy érdemes megteremteni, hogy az állam a környezetre káros energiát előállítókat adóztatja. Például a szénből nyert energia így drágább lesz, ami a szélenergia súlyának növekedését eredményezheti.

További előnyei is vannak az adónak. Egyrészt az energiaárak a plusz adóteher miatt emelkedhetnek, ami takarékosságra ösztönözheti a fogyasztókat. Ezen túl, ha az állam nem adókedvezményt ad a szélerőműveknek, hanem adóztatja mondjuk a széntüzelésű erőműveket, azzal a költségvetés kétszeresen is jól jár. Így csökken a költségvetés hiánya, azaz akár arra is lehetőség nyílhat, hogy más területeken adót csökkentsen az állam.

Összességében a megújuló energia kérdésköre alapvetően egy hosszú távú, akár évtizedekre is előre mutató kérdéskör, az idei rendkívüli aszály azonban rövid távon is rávilágít a fontosságára. A jövőben nem csak az Egyesült Államokban, de Európában, sőt vélhetően Magyarországon is kiemelt gazdaságpolitikai kérdés lehet a megújuló energia, így minél előbb érdemes kialakítani egy támogató gazdaságpolitikát. Legalábbis Edwin G. Dolan, a Yale University professzora szerint.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Devizahiteles mentőcsomag a bankok pénzéből?

Ide nekem a sok pénzt! - De miért is?

Veszélyben a nyugdíjunk?

Svájcifrank-buborék és a Nobel-díj


Magyar marhákkal a válság ellen!


Gyermek és nyugdíj: a 10 alaptétel