Eleinte jó ötletnek tűnt a devizahitel, aztán mégis befürödtünk vele.

Volt idő, amikor a hitel vagy a készpénz is nagy szónak számított, ma azonban már csak kapkodjuk a fejünket, amikor a bonyolult pénzügyi „szörnyszülöttekről" - CDS, swap, határidős devizapiac - olvasunk. A pénzügyi innovációk szerves részét képezik mindennapjainknak, épp úgy megtalálhatók az egyszerű napi bevásárlás (hitelkártya, bankkártya) során, mint a hosszú távú pénzügyi döntéseinknél (ingatlanhitel, nyugdíjtakarékosság). (Bővebben lásd „Szükséges, de kockázatos - a pénzügyi innovációk tapasztalatai" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Minden pénzügyi újítás egy-egy felmerülő igényhez kapcsolódik, a gond csak az, hogy az új megoldásokkal fejest ugrunk az ismeretlenbe. Nincs előélet, nincsenek múltbeli példák - vagy ha vannak, akkor nem ritkán az emberi kapzsiság elhomályosítja ezeket -, kitaláljuk, megcsináljuk, és bízunk benne, hogy működni fog.

Nincs lakásom, a forinthitel pedig drága? A megoldás a frankhitel! Tanulni szeretnék, pénzem nincs, a kormány bevezette a tandíjat? A megoldás a diákhitel! Félretennék a nyugdíjas évekre, de nem értek a tőzsdézéshez? A megoldás egy brókercég vagy befektetési alap!

Életünk során számtalan hasonló helyzettel kell megbirkóznunk, és olykor előfordul, hogy a megoldást egy pénzügyi újítás, egy addig ki nem próbált innovatív termék jelenti. Ilyenkor két dolog történhet: szerencsénk van, és az innováció működőképes lesz, avagy az idők során kiderül, hogy hibás döntés volt és csúnyán ráfázunk.

A gond csak az, hogy a legtöbb nagy horderejű döntésről csak évek, sőt évtizedek múltán derül ki, hogy helyesnek bizonyultak-e. Az ingatlanhitel vagy a nyugdíj-előtakarékosság tipikus példa, ezeken a területeken az innovatív megoldások rendszerint eleinte remek ötletnek tűnnek, a buktatókra pedig csak később derül fény, akkor, amikor gyakran már túl késő.

A jó hír azonban az, hogy a bukás is a világ pénzügyi innovációs folyamatának részét képezi, egy-egy rosszul elsülő új pénzügyi termék pedig gyakran megmutatja az utat a helyes irányba. Mindez persze sovány vigasz annak, akinek az élete „ráment" mondjuk egy rosszul időzített frankhitelre vagy brókercég választásra...

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Unortodox gazdaságpolitika papírkötésben

Új szelek fújnak a jegybankokban

Mennyit ér egy jó diploma?

A világ összes pénze sem elég

Tandíj, én így szeretlek

Azt se tudjuk, mennyi pénzünk van