A válság alatt is tovább gazdagodó szupergazdagok több országban is kiütötték a biztosítékot. Meglehet ugyanakkor, hogy mégsem kellene őket megadóztatni?

Az Egyesült Államok kapcsán számtalan elemzés foglalkozott már a növekvő jövedelmi és vagyoni különbségekkel, utalva arra, hogy a válság alatt a szegények szegényebbek, a gazdagok pedig még gazdagabbak lettek. Az egyre érezhetőbb társadalmi feszültségeket az USA-ban egyelőre csupán a retorika szintjén, Európában viszont tettekkel próbálják kezelni, ami alaposan átrendezheti a bankárok és felsővezetők jövedelmi viszonyait. (Bővebben lásd "Komoly kihívás a jövedelmi különbségek kezelése" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Jövedelmi különbségek alakulása az USA-ban 1983 és 2010 között

Több európai ország is úgy döntött ugyanis - Franciaország, vagy a bankárok „őshazája”, Svájc -, hogy korlátozza a magas jövedelmű bankárok vagy cégvezetők fizetését és év végi bónuszait. A döntések ugyanakkor beindítottak egy természetes elvándorlást, melynek keretében a jövedelmi korlátokba ütköző „gazdagok” az Egyesült Államok, vagy a Távol-Kelet vették az irányt, olyan piacokra, ahol nincsenek jövedelmi korlátok.

Derek Thompson, a The Atlantic publicistája a folyamat kapcsán hangsúlyozza, hogy a jövedelmi különbségekért többnyire olyan tényezők a felelősek, melyekre a politikai döntéshozóknak nincs ráhatásuk. A globalizációt, a határokon átívelő vállalkozások és pénzügyi közvetítők gazdagodását szerinte nem lehet korlátozni, az pedig, hogy az egyre tőkeerősebb vállalkozások a képzetlen munkaerőt gépekkel helyettesítik egy természetes és visszafordíthatatlan folyamat.

Ezt a tendenciát lehetetlen előírásokkal vagy szabályokkal megakasztani, alkalmazkodni viszont lehet hozzá. Ezt két módon teheti az állam: egyrészt véget vet a gazdag nagyvállalatok és pénzügyi közvetítők támogatásának - itt elsősorban a bankokra utal a szerző -, másrészt minden eszközzel erősíti az oktatást, melynek köszönhetően az alacsonyabb jövedelmű munkavállalók egyre nehezebben helyettesíthetővé válnak. Ezek a módszerek Derek Thompson szerint működhetnek, az egyes bankárok vagy felsővezetők adóztatása azonban valószínűleg nem.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Az új pápa és az IMF

Az IMF-csomag színe és fonákja

A világ legrejtélyesebb intézményei

Gyerekként kapni a svájcifrank-pofont

Nem kell félni a sok nyugdíjastól

Nyugati nyugdíjhoz keleti növekedés?