Az az igazi kérdés, hogy mennyivel keresünk többet a diploma miatt. Ha semennyivel, az baj.

„Készpénzben most fizetek 100 ezer dollárt az Önök jövőbeli fizetésének 10 százalékáért." - ezzel az ajánlattal kínálta meg Warren Buffett, a világ legjobb befektetője a Columbia Business School mintegy 700 diákját.

Miről is szól ez az ajánlat? Warren Buffett a diákok jövőbeli fizetésének tizedéért kínált 100 ezer dollárt, azaz azt feltételezi, hogy a megszerzett diploma legalább egymillió dollárnyi fizetést generál majd. Gyorsan hozzátette, hogy a végzett diákok által birtokolt tudás, azaz a humán tőke értéke valójában több millió dollár, azaz forintban számolva akár az egymilliárdot is eléri... (Bővebben lásd "Diploma: a világ egyik legjobb befektetése" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

A nagy port kavart magyar tandíjjal kapcsolatos vita során is érdemes lehet követni Warren Buffett gondolatmenetét, és azt vizsgálni, hogy mint vegytiszta befektetés, megéri-e kifizetni a több milliós tandíjat. Egy ilyen döntésnél alapvetően két fontos kérdés van: mennyi a befektetett összeg, és mennyi a jövőbeli várható nyereség értéke.

Az egyetemi tandíj, ha mondjuk 10 félévvel és félévenként 300 ezer forinttal számolunk, akkor összesen 3 millió forintos befektetést jelent. Ha a diákhitel kamata valóban 0 százalék lenne, akkor ez a 3 millió forint még hitelből finanszírozott tanulmány esetén sem lenne magasabb.

A második kérdés az, hogy egy diplomával a zsebben mennyivel lesz nagyobb a jövőbeli fizetés és könnyebb az elhelyezkedés. Egy amerikai tanulmány szerint jelenleg a diplomával rendelkezők mintegy 45 százalékkal keresnek többet átlagosan, mint a diplomával nem bírók. Ha ezt az értéket átültetjük a magyar kereseti viszonyokhoz, és azt mondjuk, hogy a nettó átlagbér 130 ezer forint, akkor a diplomások megközelítőleg havi plusz 60 ezer forintos, azaz évi plusz 7-800 ezer forintos nettó fizetésre számíthatnak. Ha 30 évig dolgozunk, akkor ezt az évi plusz 7-800 ezres fizetést, mint a befektetés hozamát érdemes hasonlítani a tandíj, mint kezdeti befektetés 3 milliós összegéhez.

A számítás természetesen a végletekig leegyszerűsíti a kérdést, és számos ponton támadható, Warren Buffett befektetői szemlélete azonban világossá teszi: egy jó diploma és a megszerzett tudás sok-sok millió forintot ér(het).

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

A világ összes pénze sem elég

Tandíj, én így szeretlek

Azt se tudjuk, mennyi pénzünk van

Szemléletváltást a közpénzügyekben!

Képzett magyarok nélkül nincs esélyünk

Magyarország szerencséje