A hitelminősítők gyakran tévedésből dorgálnak meg egy-egy országot. Tévedni emberi dolog, de mi van akkor, ha épp emiatt dől romba a devizapiac?

Ki ne ismerné a Standard & Poor's, Moody's és Fitch hitelminősítő cégeket, melyek a válság alatt több ízben is lesiklópályára küldték az európai tőzsdéket, miután egyik-másik dél-európai országot leminősítették, vagy épp negatív figyelőlistára tették. (Mi magyarok is többször végignéztük a forint zuhanását egy-egy negatív bejelentést követően...)

Az, hogy vannak elemzők, akik felhívják a figyelmet az egyes országok kapcsán felmerülő kockázatokra, kétségtelenül jó dolog, hiszen a befektetők ilyen módon felkészülhetnek a kötvény- vagy devizapiacokban rejlő veszélyekre. Az ugyanakkor már aggasztó, hogy egy így-úgy békésen elevickélő kis ország kötvénypiacát, vagy épp devizáját épp egy hitelminősítés vagy negatív kritika löki a szakadékba, előidézve a befektetők pánikszerű kivonulását. (Bővebben lásd "Farkast kiáltanak a hitelminősítők?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

A pénzpiacok rettentő törékenyekké válnak válságos időkben, éppen annyira, hogy egy leminősítés könnyen önbeteljesítővé válhat, és végső soron a pénzügyi összeomlásba, sőt recesszióba taszíthat egy gazdaságot.

A svájci St. Gallen Egyetem két tanára, Manfred Gärtner és Björn Griesbach egy tanulmányban igazolja, hogy gyakran épp a hitelminősítők adják meg az amúgy is pénzügyi gondokkal küzdő ország számára a kegyelemdöfést, és idéznek elő tulajdonképpen feleslegesen egy pánikhangulatot. Ilyenkor az érintett ország kénytelen külső segítségért folyamodni - itt jön képbe az IMF -, ez ugyanakkor szinte minden esetben megszorításokkal és recesszióval jár.

„Könnyű mindig mindent a hitelminősítőkre, és az IMF-re fogni, takarékoskodni kellene, felelősen és hatékonyan gazdálkodni, és akkor nem lennének leminősítések..." - mondhatnák erre a pénzügyi elemzők, a gond csak az, hogy a kutatást végző közgazdászok rámutatnak: a hitelminősítők gyakran tévednek - mint ahogyan például az IMF is, saját bevallása szerint -, és megalapozatlan ítélet hoznak, amely ettől függetlenül pillanatok alatt képes romba dönteni egy ország pénzpiacai iránti bizalmat és előidézni a pánikhangulatot.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Az IMF-csomag színe és fonákja

A világ legrejtélyesebb intézményei

Gyerekként kapni a svájcifrank-pofont

Nem kell félni a sok nyugdíjastól

Nyugati nyugdíjhoz keleti növekedés?

Brüsszel téved, Magyarország fizet?