A dollár kezdi elveszíteni első számú tartalékdeviza szerepét, ami félő, hogy a teljes világgazdaságot megrengeti.

A 20. század második felében felpörgő globalizáció - mely a világgazdaság gyors növekedésének egyik záloga volt – alapja a dollár volt. A dollár volt az a deviza, melyre mindenki úgy tekintett, mint biztonságos és értékálló pénzre, melyben lehetett tartalékolni, hitelezni, és a nemzetközi kereskedelemben elszámolni. Az egyeduralkodó dollár világpénzzé vált, megolajozva ezzel a globalizáció, a globális kereskedelem és a pénzügyek fogaskerekeit. (Bővebben lásd "Euró, jüan: fel kell nőni a dollár mellé!" cikkünket a jobb oldali hasábban)

Ez az egyeduralom azonban mára megrendült, ami komoly aggodalomra ad okot a globális gazdasági fejlődés szempontjából. Ennek oka - azon túl, hogy az USA súlya a világgazdaságon belül folyamatosan csökken - elsősorban az, hogy az amerikai jegybank a gazdaság talpra állítása érdekében dollár százmilliárdokkal árasztotta el a pénzügyi rendszert, ami megrengette a dollár értékállóságába vetet hitet.

Ha ugyanis a pénznyomdának köszönhetően a dollár tartósan gyengülne, akkor vajon ki tekintene úgy a zöldhasúra, mint abszolút értékálló devizára? Ha a jegybank folyamatosan vásárolja az amerikai állampapírokat, akkor vajon ki fogja ezeket az értékpapírokat biztonságosnak tekinteni?

Barry Eichengreen, a Berkeley professzora egyenesen arra számít, hogy a dollár egyeduralma megtörik, ami akár a globalizáció folyamatának végét, de legalábbis érezhető lassulását is eredményezheti. Szerinte egy megoldás van: a három világhatalomnak - USA, Eurózóna, Kína - közös erővel kell letennie az új globális pénzpiac alapjait. Ha a dollár egymagában nem képes betölteni a világpénz szerepet, akkor nincs más hátra, meg kell osztani a szerepet az euróval és a kínai jüannal.

Ehhez azonban az kell, hogy mind az euró, mind a jüan teljes mértékben alkalmas legyen arra, hogy a hitelezésben, a nemzetközi tartalékolásban és a kereskedelemben kulcsdevizává váljon. Egyelőre azonban ezt a szerepet egyik deviza sem képes betölteni, és ami a jövőre nézve szomorú, ennek Barry Eichengreen szerint elsősorban nem gazdasági, hanem politikai okai vannak.


KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Csak az ATM ki ne ürüljön!

Adócsökkentésben világelsők vagyunk

Beletörik a magyarok bicskája a pénzügyekbe

Rászálltak a bankokra

Elszabadul az inflációs szörnyeteg

Kell-e nekünk magyar Tesco?