A gazdasági válság egyik legsúlyosabb problémája a hosszú távú munkanélküliség megugrása, az igazi tragédia ugyanakkor nem a munkanélküli segélyekre költött pénzekben és a költségvetésre nehezedő terhek emelkedésében keresendő.

Az igazi tragédia az, hogy a tartós munkanélküli lét életeket, egész családokat tehet tönkre, ez pedig hosszú távon a társadalom számára is jelentős plusz költséget jelent. Dean Baker és Kevin Hassett, a CEPR és az AEI kutatóintézetek szakemberei éppen ezért az amerikai kormányzat egyik legfontosabb feladatának a hosszú távú munkanélküliség elleni harcot tekintik. (Bővebben lásd cikkünket a jobb oldali hasábban)

Néhány érdekes statisztika: az Egyesült Államokban a hosszú távú, azaz hat hónapnál hosszabb munkanélküliség a válság előtti 0,8 százalékos szintről 2010-ben 4,2 százalékra, sőt ha az időközben inaktívvá válókat is figyelembe vesszük, akkor 6,0 százalék fölé ugrott. Az 50 és 61 év közötti tartós munkanélkülieknek alig 9 százalék, a 62 év fölöttieknek pedig mindössze 6 százaléknyi esélyük van arra, hogy munkát találjanak.

Az állásukat elveszített férfiak körében 25 százalékkal ugrik meg a súlyos/halálos betegségek kialakulásának esélye, míg a válások száma 18 százalékkal emelkedik a munkanélküliség időszaka alatt.

A kutatók szerint a tartós munkanélküliség elleni küzdelemben a követendő út a német modell, ahol a kormány nem csak munkanélküli segélyt fizet, hanem különböző programokkal igyekszik a munkaerőpiacon tartani az embereket. A német kormány a válság alatt a vállalatok számára bérkompenzációt fizetett, adókedvezményeket biztosított, támogatta a részmunkaidőt, tanfolyamokat finanszírozott. Az eredmény: a német munkanélküliség 20 éves mélypontra süllyedt.

Ezek mind-mind olyan lépések, melyekkel a foglalkoztatottság javítható akár még válság alatt is, és bár rövid távon plusz költséget jelentenek az állam számára - melyek jellemzően magasabbak, mintha a kormány egyszerűen csak munkanélküli segélyt fizetne - hosszú távon kifizetődnek, miután a tartós munkanélküliség gazdasági és társadalmi költségei jelentősen csökkenthetők.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Ezért félnek a németek a görögöktől

A nagy magyar bizonytalanság

Rohannak a görögök a pénzük után

Kitaposott úton mehetnek a vesztükbe a görögök

A görög összeomlás 140 karakterben

Itt talán szerencsénk volt