Nem minden nyakig eladósodott országban ketyeg az adósságbomba.

Ha minden a jelenlegi kerékvágásban halad, akkor 2036-ra az USA adósság/GDP mutatója a jelenlegi 100 százalékról 200 százalék közelébe emelkedhet. Magyarország esetében már a 80 százalék is kiváltotta a befektetők pánikreakcióját, és ugyan a két gazdaság nincs egy súlycsoportban, a 200 százalék mégis okot adhat az aggodalomra. (Bővebben lásd "Könnyen fenntarthatóvá tehető az amerikai adósságpálya" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Pontosabban okot adhatna, ha az Egyesült Államokban nem lenne bőven tere az adóemelésnek és a költségvetési konszolidációnak. Az USA adóbevétel/GDP mutatója ugyanis mindössze 28 százalék, ami mind nemzetközi összehasonlításban, mind pedig történelmi viszonylatban alacsony. Azaz gond nélkül lehet növelni az adókat anélkül, hogy annak bármilyen drámai hatása lenne a növekedésre.

Sőt, a Kongresszusi Költségvetési Hivatal kiszámolta, hogy ilyen alacsony adók mellett az adóemelés nem hogy lassítaná, de hosszú távon egyenesen gyorsítaná mind a gazdaságot mind a munkahelyteremtést, köszönhetően az egészségesebb adósságpályának.

Súlyos adóterhet cipel Európa

Európa és Magyarország esetében ugyanakkor sajnos nagyon úgy tűnik, hogy ez az út sokkal nehezebben járható. A magyar adóbevétel/GDP mutató ugyanis 40 százalék fölötti, ami bőven felülmúlja mind a régiós országok mutatóit, mind az OECD-átlagot. Erről a szintről jóval kisebb tere van az emelésnek, mint például az Egyesült Államokban, és félő, hogy az adók további emelése már komoly visszahúz erőt jelent a gazdaságban.

Hasonló a helyzet a legtöbb eurózóna tagországnál, a francia, belga, vagy épp az olasz adóbevétel/GDP mutató mind-mind 40 százalék fölötti, ami ugyancsak jócskán meghaladja a fejlett gazdaságok 35 százalékos átlagát.

A jövőt illetően érdekes kérdés, hogy a válságot követően melyik régió, a magas adóterheket cipelő Európa, vagy az egyelőre alacsonyabb adókkal működő USA szerepel majd jobban. Az ember érzése valahogy az, hogy az utóbbi lehet majd a nyerő…

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Miért nem jön az IMF?

Minden évre jut egy államcsőd


Megjósolhatatlan volt az összeomlás?


Magyarország, a nagy kiigazító

Nyugdíjreform nyugdíjasok nélkül

Egyetemi tandíj helyett adót!
______________________________________________________________