Most akkor mekkora a fiatalok munkanélküliségi rátája? 50 százalék, vagy 15-20 százalék?

„A spanyol és görög fiatalok körében mért munkanélküliség 50 százalékra emelkedett!" - ezzel a hírrel az elmúlt hónapokban több ízben is találkozhattunk, és joggal érezhettük, hogy a fiatalok tömeges munkanélküliségének talán még a jelen válságnál is súlyosabb társadalmi/gazdasági hatásai lehetnek hosszú távon. (Bővebben lásd cikkünket a jobb oldali hasábban)

Érdemes ugyanakkor a számok mögé nézni - hangsúlyozza Steven Hill, közgazdász -, az 50 százalék ugyanis egy torz statisztika eredménye, a valós munkanélküliségi adatok pedig valójában 15-20 százalék körül mozognak az említett országokban.

Az 50 százalék, azaz a hivatalos munkanélküliségi mutató ugyanis úgy jön ki, hogy a 16-24 év közötti munkanélküliek számát elosztják a munkaerőpiacon jelen lévő fiatalok számával. A gond csak az, hogy például a tanulmányaikat végzők nem is részei a munkaerőpiacnak, hisz se nem dolgoznak, se nem keresnek munkát.

Gyors példa: egy országban él 100 fiatal, akik közül 50-en főiskolán/egyetemen tanulnak, 40-en dolgoznak, 10-en munkát keresnek. A hivatalos munkanélküliségi adat ebben az országban nem 10/100, azaz 10 százalék lesz, hanem 10/50, azaz 20 százalék. A számításból ugyanis kiesnek azok, akik tanulnak, és nem részei a munkaerőpiacnak. Tehát annál magasabb a fiatalok körében mért munkanélküliségi mutató, minél többen tanulnak.

Ennél a számításnál sokkal hitelesebb képet ad az ún. „fiatal munkanélküliek aránya" (youth unemployment ratio), amely számításba veszi a tanulókat is, azaz a munkanélküli fiatalok számát osztja el a 16-24 éves fiatalok teljes számával. Ez alapján a mutató alapján Spanyolországban 19, Görögországban 13, az eurózóna egészében pedig 8,7 százalék jön ki.

Kétségtelen, hogy ezek az értékek is magasak, de azért annyira talán nem, hogy társadalmi katasztrófát kellene vizionálni. Legalábbis Steven Hill szerint...

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Megtörhet a 16 éves átok

Ezért buktuk be a frankhiteleket

Adózzanak többet a cégvezetők?

Mindent felboríthatnak a nyugdíjasok

Emeljük meg a minimálbért!


Börtönbe a csaló bankárokkal?