A jelek szerint az adócsökkentés semmiképp sem csodaszer, automatikusan és önmagában nem lendíti fek a gazdaságot.

Az egyik általánosan is elfogadott nézet szerint a magas adók – és a túl nagy állam - lassítják a gazdasági növekedést, míg az adócsökkentés serkentőleg hat, miután ösztönzi mind a beruházást mind a fogyasztást. A recept ezen tétel alapján pofonegyszerű: csökkenteni kell az adókat, ezzel párhuzamosan visszavágni az állami kiadásokat, hátradőlni és élvezni a gyorsuló gazdasági növekedés minden előnyét. (Bővebben lásd cikkünket a jobb oldali hasábban)

Steven Strauss, a Harvard University professzora ugyanakkor rámutat, hogy ez a vélt összefüggés igencsak félrevezető, egy ország gazdasági növekedését ugyanis tucatnyi összetevő határozza meg – jogrend/jogbiztonság, infrastruktúra, nemzetközi gazdasági kilátások, oktatás/egészségügy színvonala -, melyek közül az adószint csak egy, és még csak nem is a legfontosabb.

Az Egyesült Államok például a 2000-2009 közötti időszakban a rekord alacsony adókkal kevesebb, mint feleakkora átlagos GDP-növekedést produkált, mint például az 1950-1970 közötti években, amikor is a legfelső adókulcs 80-90 százalék volt. Jól látszik tehát, hogy a gazdasági környezetnek – ami tulajdonképpen egy adottság - sokkal nagyobb hatása van a növekedésre, mint az adóknak, az 1950-es években ugyanis a háború utáni talpra állás húzta a gazdaságokat, míg a 2000-es években két nemzetközi válság is beütött… függetlenül az adóktól.

Kutatások ugyancsak bizonyítják – mutat rá a Harvard professzora -, hogy a gazdagoknak adott adókedvezmény kedvezőtlenül hat a gazdasági kilátásokra. A gazdagok ugyanis vagy megtakarítják a plusz jövedelmet, vagy luxus javakra kötik, miközben az államnak vissza kell fognia a kiadásait, ami az oktatásból, az infrastruktúra fejlesztésből vagy az egészségügyből von el pénzeket. A szaldó így negatív, jobban jár a társadalom egésze, ha a gazdagok többet adóznak.

És végül egy költői kérdés a Harvard közgazdászától: ha valóban ennyit számítanának az adók, akkor Bill Gates vajon miért nem egy adóparadicsomban alapította meg a Microsoftot?

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Tényleg olcsóbban ehetünk?


Kátyúk Magyarországa

Az is baj, ha minden olcsóbb lesz?

A gatyánk is rámegy a demokráciára?


Miért szenvednek a magyar cégek?


Kaszálnak a bűnözők