A fiatalkori munkanélküliség az egész életútra rányomja a bélyegét. Márpedig az EU-ban sajnos elég jellemző.
Európa vezetői elsősorban azokra a problémákra keresik a megoldást, melyek látványos pénzpiaci elmozdulásokat - többnyire meredek zuhanást - váltanak ki. Na, de mi lesz azokkal a strukturális, a társadalmi és politikai stabilitást veszélyeztető, de csak hosszabb távon jelentkező gondokkal, amelyek tömegek mindennapjait érintik? (Bővebben lásd "Fiatalok a szakadék szélén" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Ezek többnyire a rövid távú gondok, amiket meg kell oldani. Stabil költségvetés kell, fenntartható állampapír hozamok, bankunió. Rendben. De mi a helyzet, a hosszú távú problémákkal, amik valamiért, ki tudja miért nem ütik ki a biztosítékot a londoni és frankfurti befektetőknél?
Mi a helyzet a spanyol és görög fiatalok körében mért 50 százalékos munkanélküliséggel? Hogyan fognak ők beilleszkedni a társadalomba, gyermeket nevelni, ha felnőtt életük első éveit munkanélküliként töltik? És a Magyarországon mért 20 százalékkal, továbbá a munkahely reményében tömegével külföldre költöző fiatalokkal?
Mi a helyzet a fenntarthatatlan nyugdíjrendszerekkel? Lehet, hogy a nyugdíjgondok „csak” 20-30-50 év múlva lesznek nagyon fájók, de ha nem kezdjük már el most keresni a megoldást, akkor könnyen lehet, hogy kifutunk az időből.
A rövid távú pénzügyi stabilitás természetesen rendkívül fontos – különösen, ha épp omlanak a tőzsdék és szakad a forint -, a válságkezelés során azonban a hosszú távú gondokat, a nyugdíjrendszerek, az elöregedő társadalom vagy épp a fiatalok tömeges munkanélküliségének problémáját is kezelni kell. E kettő szorosan összefügg, azaz hosszú távon nem teremthető meg a költségvetési egyensúly sem egészséges demográfia, boldoguló fiatalok és fenntartható nyugdíjrendszer nélkül.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Olaszország vs. Németország: 2 - 0
Falnak ütközhet Kína
Mégsem annyira bénák a politikusok?
Ezért omlott össze Spanyolország
Kökemény politika és IMF-hitel
Ezért nem fizetnek a németek
Utolsó kommentek