Ha hisszük, ha nem, a számok egyértelműek: komoly adócsökkentést hozott az utóbbi két év.

A fejlett világban Magyarországon csökkent a leginkább az adóterhelés 2010 és 2011 között - derül ki az OECD friss adatsorából és elemzéséből. A GDP arányában mért adóelvonás 2011-ben 35,7 százalékos volt, míg egy évvel korábban még 37,9 százalékos. (Bővebben lásd "Magyarország eddig kimaradt az adóemelésből" című cikkünket a jobb oldali hasábban)


Adóelvonás a GDP százalékában


Sok a vita a magyar közéletben az utóbbi két év adópolitikájával kapcsolatban, de az OECD elemzése alapján nem kérdéses, hogy összességében csökkent a magyar háztartásokon és vállalatokon levő adónyomás. Különösen feltűnő a változás 2007-hez képes, amikor - egyetlen év alatt 3 százalékpontot kitevő emelkedés mellett - a GDP 40,3 százalékát vonta el adó formájában a privát szektortól a magyar állam.

Az OECD jelentése arra is rávilágít, hogy a magyar adóterhelés még így is az OECD átlaga felett van. Nemzetközi összevetésben átlag alatti a magyar elvonás a személyi jövedelemadó és a társasági nyereségadó tekintetében (7,7 százalék vs. 11,3 százalék), és átlag feletti a TB-járulék (13 százalék vs. 9,5 százalék), valamint a forgalmi adó (16,2 százalék vs. 11 százalék) esetében. Az ingatlanokra kivetett adók a GDP 1,2 százalékát jelentik Magyarországon, ami az OECD átlagának alig kétharmada.

A különböző adónemek a GDP százalékában


(Zölddel a vállalati nyereségadó és az szja, szürkével a tb, naranccsal az ingatlanra kivetett adó, és kékkel az áfa)

A magyar adóteher bár az OECD átlagot meghaladja, de Nyugat-Európából nézve alacsony. Több mint a GDP 40 százalékát elvonja például a dán, a francia, a belga és az olasz állam. A kifejezetten kis adóterheléssel működő államok jellemzően nem európaiak: a legkisebb adóprést alkalmazó Mexikóban az elvonás a bruttó hazai termék 19,7 százalékát teszi ki.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Beletörik a magyarok bicskája a pénzügyekbe

Rászálltak a bankokra

Elszabadul az inflációs szörnyeteg

Kell-e nekünk magyar Tesco?

Közérthető államot!

Devizahiteles mentőcsomag a bankok pénzéből?