Észak-Amerika valósággal fürdik az olajban, a gond most már az, hogy nincs elég finomító és olajszállító csővezeték.
A BP elhalasztott egy kapacitásnövelő nagyberuházást az egyik észak-amerikai olajfinomítójában, aminek hatására a kanadai kőolaj jegyzése a lélektani hordónkénti 50 dollár alá zuhant. Elemzők hangsúlyozzák, hogy a következő évek súlyos kapacitásproblémákat hozhatnak a kanadai olajpiacon, a csővezetékek akár már 2014-re túlterheltté válhatnak, nincs elég finomító, miközben az olajkitermelés évi 5-7 százalékkal emelkedik, sőt 2025-30-ra akár a jelenlegi szint duplájára, azaz napi 6,2 millió hordóra hízhat. (Bővebben lásd "Megdőlhet a ''peak oil'' elmélet?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
A kitermelésben számos új technológiai újítás jelent meg az elmúlt években, a kutatók újabb olajmezőket fedeztek fel - Kanada olajkészlete már a második legnagyobb az éllovas Szaúd-Arábia mögött -, miközben a vezetékek és finomítók építése/bővítése lassan halad. Az olajkínálat ennek megfelelően folyamatosan emelkedni fog a következő években, ami a nyersolaj árának csökkenését vetíti előre.
Ezek alapján egyre több közgazdász gondolja úgy, hogy a „peak oil” elméletnek, mely szerint az olajtartalékok csökkenésével az árak egészen magasra szökhetnek, nincs valós alapja. A belátható jövőben ennél jóval valószínűbb, hogy a technológiai fejlődésnek köszönhetően újabb mezők csatlakoznak be a kitermelésbe, az olajtartalékok szintje emelkedik, a világnak pedig bőségesen rendelkezésére áll majd elfogadható árú olajból.
Az előttünk álló években ezek alapján a legvalószínűbb forgatókönyv az lehet, hogy az olajár nem fog olyan szintre emelkedni, ami komolyan veszélyeztetné a gazdaságok talpra állását vagy az infláció megugrásával fenyegetne.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Ide nekem a frankhitelt!
Unortodox gazdaságpolitika papírkötésben
Új szelek fújnak a jegybankokban
Mennyit ér egy jó diploma?
A világ összes pénze sem elég
Tandíj, én így szeretlek
Utolsó kommentek