Az Európai Bizottság bemutatta az európai bankunióra vonatkozó tervét, melyben egyelőre nem szerepel az egységes betétbiztosítási rendszer kialakítása.
Egy bankuniónak szükségszerűen három pilléren kell nyugodnia: egységes ellenőrzés kell, központi betétbiztosítási rendszer, továbbá egy ugyancsak közös tőkealap, melyből a bajba jutott bankokat lehet talpra állítani. Bármelyik a háromból hiányzik, a rendszer sebezhető maradhat. (Bővebben lásd "Hogy lesz ebből bankunió?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Az Európai Bizottság által kidolgozott tervben azonban első lépésként csupán az eurózóna bankjainak központi felügyeleti rendszerének felállítása szerepel - a felügyelő szerv az Európai Központi Bank lesz -, majd ha ez már rendben működik, akkor valamikor később jöhet az egységes betétbiztosítás és a tőkealap.
Daniel Gros és Dirk Schoenmaker közgazdászok szerint ugyanakkor ezt a három pillért egyszerre kell felépíteni, a központi bankfelügyelet ugyanis egymagában nem ad megfelelő stabilitást az eurózóna bankrendszerének.
Szemléletes példa: ha mondjuk egy spanyol bank csődbe jut, akkor ebben az „átmeneti" rendszerben a feltőkésítést és a betétesek kártalanítását a spanyol szerveknek kellene vállalniuk, miközben a felügyeletért az EKB volt a felelős. Így elindulhatna az egymásra mutogatás, mondván az EKB miért nem végezte jobban a feladatát, és miért hagyta becsődölni a bankot.
Emellett az egységes rendszer csakis akkor működhet, ha - ahogy a szakemberek számolnak - a betétbiztosításra és a feltőkésítésre legalább 500 milliárd euró áll rendelkezésre az eurózóna számára, sőt az igazi az lenne, ha az eurót nem használó EU-tagok is helyet kapnának a rendszerben.
Ez a terv már valóban alkalmas lehetne arra, hogy az európai bankrendszer stabilan működjön, akár a mostanihoz hasonló válságok alatt is. A kérdés ugyanakkor továbbra is az, hogy a politikailag közel sem egységes Európa képes-e megvalósítani a papíron remekül működő elképzeléseket...
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Csőddel menekülhet meg Európa
Adózzanak a gazdagok!
Mi lesz veled, Spanyolország?
Magyar gondok Amerikában
Nagyobb szabadságot a bankoknak?
Pörgessük fel a közszolgákat
Utolsó kommentek