Kutyaszorítóba került az amerikai jegybank: ha túl gyorsan vonja ki a pénzt a rendszerből, akkor összeomolhat a gazdaság, ha túl lassan, akkor veszélyes buborékok alakulnak ki a pénzpiacokon.
Nincs jó megoldás az Egyesült Államokban, a jegybanknak ugyanakkor hamarosan döntenie kell, hogy melyik utat választja. A Fed még a válság kezdetén vitte le az alapkamatot 0 százalék közelébe, és korábban azt ígérte, hogy egészen addig ott is tartja, míg nem csökken megnyugtató szintre – mondjuk 6,5 százalék alá – a munkanélküliségi ráta. Erre a legfrissebb előrejelzések szerint egészen 2015-ig várni kell… (Bővebben lásd "Veszélyes választás előtt az amerikai Fed" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Emellett három körben több ezer milliárd dollárnyi friss pénzt nyomott a rendszerbe, ezek a pénzek ugyanakkor nem a termelő gazdaságba áramlottak, hanem a pénzpiacokra, ahol szépen lassan újabb veszélyes buborékokat kezdtek fújni. Ezeket a pénzeket ki kell(ene) vonni – és ezzel párhuzamosan emelni az alapkamaton -, ha azonban a Fed túl gyorsan lép, akkor recesszióba taszíthatja a gazdaságot, viszont ha túl lassan, akkor a kint keringő pénzek által fújt buborékok kirobbanthatnak akár egy újabb összeomlást és pénzügyi válságot is.
A Fed-nek igazából csak egy hatékony eszköze van, ez pedig a kamatláb, egy eszközzel pedig nem lehet két célt - a gazdasági növekedést és a pénzügyi egyensúlyt - szolgálni. A jegybanknál úgy látják, hogy megoldják a nehéz helyzetet, úgy kalkulálnak ugyanis, hogy ha kint hagyják a dollár milliárdokat a rendszerben és fenntartják a 0 százalékos kamatot, az segít talpra állítani a gazdaságot, a pénzügyi stabilitást pedig egyéb adminisztratív eszközökkel biztosítanák.
Logikus tervnek tűnik, Nouriel Roubini, a válság alatt ismertté vált közgazdász professzor azonban úgy látja, hogy az adminisztratív eszközök a pénzpiacon nem működnek, ha ugyanis a jegybank az egyik részpiacon tilt és korlátoz, akkor a pénzek át fognak áramlani egy másik részpiacra, és ott fújják a buborékot.
Roubini szerint a Fed nem tudja fájdalommentesen kiszívni a likviditást a piacokról és emelni a kamatot anélkül, hogy meg ne akasztaná a gazdasági növekedést, és képtelen gondoskodni a pénzügyi stabilitásról úgy, hogy extra lazán tartja a monetáris politikát. Ördögi kör ez, de a jegybanknak hamarosan lépnie kell, és nagyon úgy tűnik, hogy bármit is tesz, valakinek mindenképp fájdalmat okoz. A félő az, hogy minél később szánja el magát, a fájdalom annál nagyobb lesz…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Óriási pénzcsapot zárna el az MNB
Kidurrant az arany-lufi?
Mit tegyünk a nyugdíj bombával?
Jöjjenek az eurócsődök!
Bűnhődjenek a hazug közgazdászok!
Mindenkinek jól jött a frankhitel
Utolsó kommentek