A világ legügyesebb pénzügyi innovátora, az Egyesült Államok időnként túlinnoválja magát. Így volt ez a lakáshiteleknél, és nagyon úgy tűnik, hogy most a diákhitelek esetében is ez a helyzet.
Az USA-ban jelenleg 900 milliárd dollárnyi - a magyar éves GDP megközelítőleg nyolcszorosa – diákhitel van kint a piacon, aminek mintegy harmada, azaz 300 milliárd dollárnyi esik az ún. subprime, azaz gyenge adósbesorolás alá. Ezeknek a hiteleknek jelenleg 33 százaléka nem teljesítő, és szakemberek szerint csak idő kérdése, hogy a subprime állomány szinte teljes egészében bebukjon. (Bővebben lásd cikkünket a jobb oldali hasábban)
A csődöt nem is olyan nehéz elérni, az átlagos diákhitel volumene ugyanis az elmúlt 5 évben 15 000 dollárról 24 000 dollárra ugrott - 5,3 millió forint, ami az átlag, vannak 20-30 millió forintos hitelek is! -, az államilag finanszírozott hitelek kamata pedig 2,8 százalék közeléből 6,8-7,9 százalékra emelkedett.
A fizetésképtelenség közelébe kerülők próbálnak a víz felszínén maradni, melynek legkedveltebb módszere a személyi hitel felvétele. Ezzel a módszerrel gyakorlatilag egy magasabb kamatozású hitellel váltják ki átmenetileg a diákhitelt, a kiváltás ugyanakkor többnyire csak ideig-óráig működik, a csőd többnyire utoléri a hiteleseket.
Az eset kísértetiesen hasonlít a subprime lakáshitelekre, melyek elindították a 2007-es lavinát, aminek világméretű pénzügyi összeomlás lett a vége. Az első dominók ott is néhány 100 milliárd dolláros veszteséget okoztak, a hitelesek ott is könnyen, akár 1-2 óra alatt kaptak hitelt, és a kamatok emelkedésével a törlesztőrészletek szépen lassan „darálták be” a hiteleseket.
Kétségtelen, hogy a diákhitelek piaca volumenében meg sem közelíti az ingatlanhitelekét, az mindenesetre megdöbbentő, hogy az amerikaiak néhány év elteltével szinte ugyanazt a filmet kezdik vetíteni, mint ami 2007-08-ban már bejárta az egész világot.
Utolsó kommentek