Elege van a felelőtlen pénznyomtatásból? Térjen vissza az aranystandardhoz!
Az amerikai republikánus párt egy ún. aranybizottság felállítását szorgalmazza, melynek egyik feladata az lenne, hogy megvizsgálja az 1970-es években beszüntetett aranystandard rendszer visszaállításának lehetőségét. (Bővebben lásd "Vezessük vissza az aranystandard rendszerét?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
A rendszer lényege, hogy a dollár árfolyamát az aranyhoz kötnék, így a jegybank többé már nem nyomtathatna kedvére a zöldhasúból. Stabilabb lenne a dollárárfolyam, csökkenhetne az infláció és véget lehetne vetni a sehova sem vezető felelőtlen pénznyomdának - hangsúlyozzák az aranystandard visszaállítását szorgalmazók.
Vissza az aranyhoz!
Ki örülne Európa halálának?
A napokban két ellentétes tartalmú hír/vélemény látott napvilágot, melyek felvetik a kérdést: vajon ki járna jól azzal, ha az eurózóna összeroppanna?
Egyrészt az áprilisi kínai exportadatok elmaradtak a várakozásoktól, amit a kínai illetékesek a csalódást keltő európai megrendelésekkel magyaráztak - Kína minden bizonnyal nem örül Európa gyengélkedésének -, másrészt Arthur Herman, az amerikai American Enterprise Institute kutatóintézet történésze egy cikkben ("Why the death of Europe is America's opportunity") kifejtette: az eurózóna összeomlása remek lehetőséget teremt az Egyesült Államok számára. (Bővebben lásd "Ezért örülhet az USA az eurózóna szenvedésének" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Herman hangsúlyozta, hogy bár a görög hullámok a Wall Streetet is elérték, azaz az elmúlt hetekben az amerikai részvényárfolyamok is megsínylették az európai adósságválság újabb rezgéseit, hosszú távon azonban mégis az Egyesült Államok lehet az, aki hasznot húzhat az európai rendszer széteséséből.
Ideje lekapcsolni a pénznyomdát
Kisebb mini-pánik söpört végig a pénzpiacokon, miután az amerikai jegybank legutóbbi ülésének jegyzőkönyvéből kiderült, hogy egyáltalán nem biztos a további pénznyomtatás.
Az elv egyszerű, ha a jegybank nem nyomtat több pénzt, akkor nem lesz mit a pénzpiacokra önteni, és nem lesz mi felhajtsa az árfolyamokat. A kérdés ugyanakkor ezen a ponton az, hogy vajon hosszú távon egészséges-e egy gazdasági/részvénypiaci fellendülés, amely abból táplálkozik, hogy a jegybank pénzt nyomtat, és azt beönti a rendszerbe? (Bővebben lásd "A létező legrosszabb, ha fennmarad a pénznyomda" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Elered-e a százmilliárdos dolláreső?
Kinyitja-e ismét a pénzcsapokat az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed?
A Fed mennyiségi lazítás programjának (Quantitative Easing, QE) első és második fordulója a jelek szerint meghozta a várt eredményeket, az amerikai gazdaság ha lassan is, de éledezik, a munkaerőpiac elindult a felépülés útján, miközben az infláció tolerálható szinten maradt.
Utóbbi tényező elméletileg lehetővé teszi egy harmadik forduló, azaz a QE3 beindítását, amitől egyes szakemberek azt várnák, hogy újabb lökést ad a szárnyait bontogató gazdaságnak.
Utolsó kommentek