Alig egy hónapon belül mind a három meghatározó jegybank - Fed, EKB és Bank of Japan - komoly élénkítő lépéseket jelentett be, amiből első ránézésre úgy tűnhetne, hogy a monetáris politika irányítói összehangoltan cselekednek. A szomorú valóság azonban az, hogy erről szó sincs.

Jean Pisani-Ferry, a brüsszeli Bruegel kutatóintézet igazgatója szerint mindössze arról van szó, hogy a jegybankok az immár ötödik éve pusztító gazdasági válságot hasonló eszközökkel igyekeznek kezelni. A különbség csak annyi, hogy az amerikai Fed jóval bátrabban nyúl a monetáris politika elemeihez, így vélhetően jóval hatékonyabb lesz, mint az EKB. (Bővebben lásd "Devizaháború: csatát nyert a Fed" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

A közgazdász felhívja a figyelmet, hogy míg a Fed már 2015-ig ígér gyakorlatilag 0 százalékos alapkamatot, és a QE3 névre keresztelt élénkítő programja során havi mintegy 85 milliárd dollárt - 19 000 milliárd forint - pumpál a gazdaságba, addig az európai EKB továbbra is a lehetőségekhez mérten konzervatív módon igyekszik kezelni a válságot.

Az eredmény az, hogy - miután a befektetők lazábbnak ítélik a Fed politikáját - a dollár gyengül az euróval szemben, így Európa az utolsó kilábalási lehetőségét is elveszítheti.

Egy gazdaságnak ugyanis - amennyiben növekedni szeretne - négy kiugrási lehetősége van: a lakosság növeli fogyasztását, az állam beruház, a vállalatok beruháznak, vagy az exportőrök erődödnek, növelve a nettó exportot. Európában azonban az a szomorú helyzet állt elő, hogy a lakosságnak esze ágában sincs fogyasztani, a vállalatok a gyenge kereslet miatt visszafogják a beruházásokat, az állam megszorít, így növekedési lehetőségként végső soron csakis az export marad.

Ez ugyanakkor megint csak nem működik akkor, ha az amerikai és japán jegybank is hatékonyabban gyengíti a saját devizáját, mint az EKB. A kör ezzel bezárul Európában, és oda jutottunk, hogy a lassú és nehézkes európai monetáris politika miatt még az exportban sem lehet bízni. Máshogyan fogalmazva: úgy tűnik, hogy Európai alulmaradt a devizaháborúban.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

A nagy magyar adósságcsapda

Kevesebb segélyt, olcsóbb oktatást!


Ilyen is van: Magyarország az élbolyban

Egyre nagyobb bajban a fiatal diplomások

Hogy lesz így Barca-Real?

Mire elég az Alaptörvény?