Az államadósság finanszírozása kezd kaotikussá válni az Egyesült Államokban: folyamatosan megemelt adósságplafon, véget nem érő költségvetési vita, fiscal cliff, jegybanki finanszírozás, ezermilliárd dolláros platinaérme

A gond ugyanakkor nem csak a 100 százalékos GDP-arányos, és továbbra is stabilan növekvő államadóssággal van, hanem a politikai széthúzással, a romló demográfiával, a tartósan gyenge gazdasági növekedéssel, vagy az egyre drágább egészségüggyel – véli Kenneth Rogoff, a Harvard professzora. Ezek mind rövid, mind hosszú távon jóval komolyabb problémát jelenthetnek, mint maga az államadósság (melyet egyébiránt jelenleg az amerikai állam gond nélkül finanszíroz)… (Bővebben lásd "Adóssággondok: meddig maradhat ellenálló az USA?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Érdekes kérdés az is, hogy a globális GDP-ből 20 százalékos arányt képviselő USA hogyan lesz képes ellátni a „világ csendőrének” szerepét, ha beigazolódnak az előrejelzések, és 50 év múlva már csak 10 százalékos lesz a GDP-részesedése? Elegendő lesz-e akkor az amerikai hadi kiadás az egyre hálátlanabb szerep ellátáshoz, fenntartható lesz-e a nagyhatalmak közötti béke, és változik-e az amerikai államkötvények iránti befektetői étvágya, ha többé már nem az USA lesz az első számú katonai világhatalom?

Mi a helyzet a demográfiával? Az USA stabil gazdasági növekedésének egyik motorja a folyamatosan növekvő népesség - amit Japán és több nyugat-európai ország is megirigyelhetne -, a természetes szaporulat azonban már nem elegendő a növekedési ütem fenntartásához, a bevándorlást pedig egyre szigorúbb szabályok nehezítik.

A világban szinte mindenki biztosra veszi, hogy az amerikai államadóssággal nem lesz gond, a kamatok alacsonyak, a befektetői bizalom stabil, a gazdaság ha lassan is, de növekszik.

Kenneth Rogoff azonban hangsúlyozza, hogy a történelem során a GDP-arányában 100 százalék fölé hízó államadósságok kivétel nélkül érzékenyen érintették az adott gazdaságot - ha nem előbb, akkor utóbb -, arról nem is beszélve, hogy az USA-t is érték már kellemetlen meglepetések a nem is olyan távoli múltban. Elég csak a 70-es évek pusztító inflációjára, vagy a 30-as években megbukott aranyfedezeti rendszerre gondolni…

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Ideje leszámolni a nagy EU-mítosszal

Munka vár a magyar nyugdíjasokra is?

Magyarország tartozzon a magyaroknak!

Frontszolgálat várhat a forintra

El a kezekkel a magyar földtől!

Okos bögrét, okos cipőt mindenkinek!