A kormányok legnagyobb gazdaságpolitikai feladata a megfelelő kereslet helyreállítása, enélkül ugyanis nincs fenntartható fejlődés és munkahelyteremtés, vagyis nincs esély az államadósságok csökkentésére sem. Lawrence Summers egykori amerikai pénzügyminiszter legalábbis így látja.
Bizalom és kereslet – Lawrence Summers, az Egyesült Államok egykori pénzügyminisztere, a Harvard professzora szerint erre van szükség a gazdaság talpra állításához.
Summers – aki a Financial Times-ban Economic uncertainty is no excuse for inaction címmel írt elemző cikket a jelenlegi gazdasági helyzetről és a kilátásokról - szerint a pénzügyi piacokról érkező jelzések arra utalnak, hogy a világgazdaság elindult a gyógyulás ösvényén. Természetesen elhamarkodott volna máris pezsgőt bontani, hiszen számos problémával kell még szembenézni. Ilyen például az, hogy bár a reálkamat szint az egyes országokban negatívba fordult át, ez mégsem ösztönzi a magánszektort további beruházások megtételére a pesszimista gazdasági várakozásokból kifolyólag. Ez a negatív befektetői hangulat tetten érhető a tőzsdéken is: az 500 amerikai nagyvállalat részvényárfolyamain alapuló S&P index értéke a jelenlegi nagyon alacsony reálkamatláb szint mellett sem szökött fel az egekbe.
John M. Keynes amerikai közgazdász által 75 éve megfogalmazott levelében arra hívta fel az Egyesült Államok akkori elnökének figyelmét, hogy az üzleti világot motiválni kell a gazdasági élet helyreállítása érdekében. Ehhez a gazdasági kilátások javítására, alacsony kamatszintre, valamint a magánszektornak juttatott transzferekre van szükség. Számos érv és ellenérv sorakoztatható fel amellett, hogy ezek a makrogazdasági eszközök a mai viszonyok között mennyire alkalmazhatóak – egy azonban bizonyos: megfelelő mértékű kereslet nélkül (amely ma nem jellemzi a világgazdaságot) nem biztosítható az a fenntarthatónak vélt növekedési pálya, amely egyben a munkanélküliség csökkenéséhez is hozzájárulna.
A 2012-es davosi csúcstalálkozón és az azt követő időszakban ezért elsősorban arra kell választ találniuk a gazdaság irányítóinak, hogy miképpen lehet helyreállítani a gazdasági szereplők jövőbeni kilátásait, illetve a piacot – és így közvetve a gazdaságot – minden szempontból meghatározó kereslet volumenét.
Utolsó kommentek