Elveszítették függetlenségüket az unothodox monetáris politikát követő jegybankok, vagy csak a körülmények áldozataivá válták?

Közgazdászok a világ minden pontján aggódva figyelik a jegybankok és a kormányok kapcsolatát, miután ránézésre több jegybank is veszített függetlenségéből, azaz tulajdonképpen azt csinálja, ami a kormányoknak kedvez. A jegybanki függetlenség pedig szent és sérthetetlen, ez az intézmény ügyel ugyanis a pénz stabilitására és értékállóságára, ami mindannyiunk érdeke. (Bővebben lásd "A jegybanki függetlenség és a válság" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

A jegybankok ugyanakkor az elmúlt években egyre inkább úgy táncolnak, ahogy a politikai vezetés fütyül. Elég csak a japán intézményre gondolni, amely a kormány nyomására igyekszik gyengíteni a jent, segítve ezzel a gazdasági növekedés beindulását. Vagy a Fedre, amely elhatározta, hogy addig tartja 0 százalékon az alapkamatot, míg a munkanélküliség nem süllyed megnyugtató szintre.

És az EKB? Látva a kötvénypiacok összeomlását, mint a kisangyal, úgy vette a periféria állampapírokat és ígért meg „mindent”, csak hogy mentse a menthetőt. A pénz értékállóságának őrzéséről ma már senki sem beszél. Új idők ezek, mikor az unothodox monetáris politika többé már nem tabu.

Marco Annunziata, a Global Market Insight igazgatója ugyanakkor úgy látja, hogy a jegybankok nem a függetlenségüket veszítették el, hanem belekeveredtek egy előnytelen sakkjátszmába. A kormányok nem cselekszenek, a piacok nyomást gyakorolnak, a jegybankok előtt így nem marad más út, mint menteni a menthetőt. Független intézményként ugyan nem direkt parancsot követnek, de a piaci nyomás előtt kénytelenek meghajolni…

Ha a kormányok nem lépnek, és nem hozzák meg a gyakran népszerűtlen strukturális reformokat és takarékossági lépéseket, akkor a jegybankok válaszút elé kerülnek: fogadjanak hűséget a „régi” elveknek, és a gyorsuló inflációt látva szigorítsanak a monetáris politikán, recessziót szabadítva ezzel a gazdaságra, vagy dobják sutba ezeket az elveket, és kénytelen kelletlen tartsák a hátukat a lassan és körülményesen cselekvő kormányok helyett?

Marco Annunziata szerint a független jegybankok fennmaradása létkérdés, addig azonban, míg az egyes kormányok nem hozzák meg a szükséges reformokat, addig a jegybankok ha névlegesen függetlenek is maradnak, mégis kénytelenek lesznek korábbi elveikről lemondani…

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Még több magyart Londonba?!

Kell-e rezsimváltás a változáshoz?

Megfeji az állam a bűnösöket

Nem mindegy, mennyiért rúgnak ki

Eretnekek voltak, sztárok lettek

Milliókat vitt el az olcsó vodka