Nem akarsz gyereket? Ki fog akkor eltartani öreg korodban? - régen ez egy releváns kérdés volt. Ma már nem annyira, de így sem mindegy, hány gyerek születik.
Sokaknak ismerős lehet a fenti kérdésbe ágyazott figyelmeztetés, amiben „régebben” volt is némi igazság. Néhány évtizeddel ezelőtt ugyanis valóban bevett szokás volt, hogy az emberek (részben) azért vállaltak gyermekeket, hogy legyen aki eltartja őket idős korukban, ma ugyanakkor ez már egyre kevésbé igaz. (Bővebben lásd "Egészséges demográfia és állami szerepvállalás" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Egy fejlett gazdaságban ugyanis természetes folyamat, hogy a fiatalok - főleg a képzett, diplomás vagy vállalkozó kedvű fiatalok - egyre inkább megállnak a saját lábukon, és nem igénylik a szülők támogatását, ahogy a szülők sem a gyerekekét.
És az eredmény? Kevesebb nyugdíjbiztosítás "céljából" születő gyermek, összességében csökkenő születésszám, romló eltartó/eltartott arány, nyugdíjasok társadalmon belüli arányának emelkedése, nehezedő nyugdíj finanszírozás...
Logikus, hogy kevesebb gyermek fog születni, ha az ember saját maga tud gondoskodni a gondtalan öregkorról, és „nincs szüksége” gyermekekre, akik majd gondját viselik. Rossz szájízzel gondolunk bele ebbe a kijelentésbe, de sajnos van benne igazság...
Ugyancsak a születésszámot csökkentő szemléletbeli változás a nők egyre intenzívebb gazdasági szerepvállalása, ami a potenciális anyákat a bölcső mellől a karrierépítés és az önmegvalósítás jegyében az irodába csábítja.
Lehetne még folytatni a sort, a lényeg azonban így is egyértelmű: egy fejlődő és egyre gazdagabb társadalomban a természetes folyamatok a születésszám csökkenése felé mutatnak. Az egyetlen gazdasági szereplő, amely ezt a folyamatot megakaszthatja, az állam, neki kell a különböző ösztönzőkkel segítenie a gyermekeket nevelő fiatalokat, még akkor is, ha a társadalom szingli tagjai mindezt igazságtalannak érzik.
A gazdaságpolitika legfontosabb hosszú távú feladata ugyanis az egészséges demográfia fenntartása, ha ez nem valósul meg, és a nemzet szépen lassan elfogy, akkor nincs értelme sem inflációról, sem államadósságról, sem pedig az uniós forrásokról vitatkozni…
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Kifosztanak bennünket a bankárok
Felejtsük el a minimálbért?
A gatyánk is rámegy az IMF-hitelre
Még több magyart Londonba?!
Kell-e rezsimváltás a változáshoz?
Megfeji az állam a bűnösöket
Utolsó kommentek