Alig telt el pár év a legutóbbi ingatlanpiaci krach óta, máris duzzad a következő buborék. Ezúttal Norvégiában.
Az emberiség nem tanul semmiből, sem mások, sem a saját hibáiból. Azok után, hogy 2008-ban összeomlott az USA pénzügyi rendszere, ingatlanpiaca, amiből világméretű válság kerekedett, az ember azt gondolná, hogy az emberiség egy leckét alaposan megtanult: vigyázzunk az ingatlanpiaci buborékokkal, mert abból nagy baj lehet. (Bővebben lásd "Ingatlanbuborékot fújnak a norvégok?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Ingatlanárak alakulása Norvégiában és az USA-ban
A norvégok gyakorlatilag kimaradtak az elmúlt öt év összeomlásaiból és válságaiból, de úgy tűnik, szeretnék bepótolni a lemaradást: jókora ingatlanpiaci lufit fújnak épp, ami félő, hogy ugyancsak szomorúan végződik majd.
Az ingatlanárak az elmúlt öt évben átlagosan 30 százalékkal emelkedtek, az alacsony kamatok, a szárnyaló olajbevételek és a növekvő fizetések pedig arra ösztönzik a norvégokat, hogy újabb pénzeket fektessenek ingatlanba.
Az érvek logikusak: a gazdaság növekszik, az olajvagyon hízik, a költségvetés rendben van, államadósság, munkanélküliség, infláció gyakorlatilag nincs. „Norvégia befektetési szempontból a világ legbiztonságosabb országa, mi baj történhetne, itt nem fog megismétlődni az amerikai, spanyol vagy brit ingatlanlufi” – gondolhatják a norvég ingatlanbefektetők.
Az ingatlanlufik azonban pont így fújódnak, ott és akkor, amikor a szereplők nem számítanak rá, és úgy gondolják, hogy a fundamentumok erősek, az emelkedés pedig megalapozott - véli Mark Thornton, a Ludwig von Mises Institute közgazdasági kutatóintézet közgazdásza.
Felelőtlenség lenne megtippelni, hogy meddig folytatódhat az áremelkedés, és hogy jön-e látványos összeomlás, az ugyanakkor tény, hogy a hasonló esetek a múltban szinte kivétel nélkül keserű tapasztalattal végződtek.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Drága mulatság szinglinek lenni
Összeomló nyugdíjak, kiürülő óvodák
Nagy döntés előtt a magyar közszféra
Mégsem kellenek az állami milliárdok
A forintra kellene „lőni”?
Hatékonyabb állammal a deficit ellen
Utolsó kommentek