Ha gyengülne a forint, az elméletileg fellendítené az exportot, javítaná a gazdaság versenyképességét, munkahelyeket teremtene. Tényleg ennyire egyszerű lenne?
Jól ismert összefüggés a közgazdaságtanban, mely szerint ha egy ország devizája gyengül, az jót tesz az exportnak. Ez így elsőre talán túl egyszerűnek hangzik, Barry Eichengreen, a Berkeley professzora és Poonam Gupta, az indiai jegybank közgazdásza azonban kimutatta, hogy a pofonegyszerű összefüggés egyértelműen bizonyítható. (Bővebben lásd "Devizaleértékelés hatása az exportszektorra" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Sőt, azt is bebizonyították, hogy a gyengülő deviza a szolgáltatások exportjára különösen pozitív hatással bír, azaz ha egy deviza - mondjuk a forint - gyengül, az fellendíti a turizmust, a határokon átívelő pénzügyi, biztosítási vagy épp informatikai szolgáltatásokat. Nem véletlen, hogy a svájci vagy japán jegybank évek óta próbálja gyengíteni a frankot, vagy hogy a szakemberek egy része az euróválság megoldásának egyik kulcsát az euró leértékelődésében látja (fél füllel az ember talán még olyat is hall, hogy Magyarországon sem lenne tragédia egy kis forintgyengülés).
Megvan tehát a csodaszer? Nincs mit tenni, mint gyengíteni a helyi pénzt, és élvezni a bővülő exportból származó előnyöket, a gyorsuló növekedést és a szaporodó munkahelyeket? Mindez természetesen nem ennyire egyszerű, ha az lenne, akkor az országok egymással versengve igyekeznének leértékelni devizájukat.
A gond az, hogy a leértékelődő devizával csak rövid távon tartható fenn az export bővülése, hosszabb távon jelentkeznek olyan problémák, melyeket nem teszik lehetővé a további leértékelést: infláció gyorsulása, a szomszédos országok nemtetszése és politikai nyomása, vagy a felduzzadó devizatartalékokon és devizahiteleken elszenvedett veszteségek.
Ennek megfelelően a deviza gyengítésére játszó kormányoknak rendelkezniük kell hosszú távú tervvel, mellyel fenn tudják tartani az export magas szintjét. Ennek része az oktatás színvonalának emelése a minél képzettebb munkaerő érdekében, a jogbiztonság és a külföldi nagybefektetők bizalmának erősítése, a makrogazdaság stabilizálása és az adóterhek csökkentése.
Az exportot és a gazdaságot tehát valóban be lehet indítani a gyengülő devizával, a növekedés tempóját azonban már csak egyéb eszközökkel lehet fenntartani…
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Állami vagy magánkézben jobb az élet?
Irdatlan vagyon parkol svájci számlákon
Érik az újabb ingatlanpiaci összeomlás
Drága mulatság szinglinek lenni
Összeomló nyugdíjak, kiürülő óvodák
Nagy döntés előtt a magyar közszféra
Utolsó kommentek