Hitler bécsi bevonulásával állítja párhuzamba a görög és a francia választási eredményeket a Financial Times kolumnistája.

Stephen King, az HSBC vezető közgazdásza szerint az 1930-as évek sötét szellemei kísértenek Európában: erősödik a politikai szélsőségesség, és egyre gyakrabban hallani olyan véleményeket, hogy nem kell visszafizetni a külföldiektől kapott hiteleket.

A Financial Times publicistája szerint a görög Nikosz Mihaloliakosz és pártja, az Arany Hajnal, illetve a francia Marine Le Pen választási sikere azt mutatja, hogy egyre erősebb az európai választók elkeseredettsége, a mérsékelt politika pártok bizalomvesztése.

King egy 81 éves párhuzamot állít fel a cikkében. 1931-ben Ausztria nagyjából olyan megszorításokra kényszerült, mint mostanában a dél-európai államok. Az akkori aranystandard rendszerben a versenyképesség visszanyeréséhez a hazai béreket és árakat csökkenteni kellett. A folyamat azt eredményezte, hogy az osztrák gazdaság visszaesett, a nem fizető hitelek száma nőtt, a bankrendszer pedig az összeroppanás jeleit mutatta. A válság következtében végül tönkre is ment a bécsi Creditanstalt bankház, ami nagyjából ugyanazt jelentette akkor, mint 2008-ban a Lehman Brothers csődje. A gazdasági válság tovább mélyült, pár évvel később pedig Bécsben ünneplő tömeg fogadta a bevonuló Adolf Hitlert.

King szerint a mai válság megoldása nem lehet más, csak az, hogy a hitelezőknek el kell fogadnia: az adósok és a hitelezők egyazon érem két oldalát jelentik. Az európai integrációt erősíteni és mélyíteni kell – a baj csak az, hogy a szavazópolgárok egyre nagyobb tömege kevesebb Európával is beérné.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Itt a német ellentámadás

Magyar recept: orvos helyett segély

Államcsőd: a hiba az ön készülékében van

Így menekülhet meg Európa

Fiatalok tömegei munka nélkül


Fölöslegesen veszik el a pénzünket?

______________________________________________________________