A válság miatt bukjuk a munkahelyet, az autót, a lakást. De hogy még kevesebbet is éljünk?!
Az elmúlt három évtizedben Európa sokkal egészségesebb lett, az elért eredményeket azonban félő, hogy veszélybe sodorja a gazdasági válság és a kényszerű megszorítások. Az OECD által készített tanulmányból kiderül, hogy az elmúlt 30 évben a várható élettartam 6 évvel 79 évre nőtt az EU-ban, miközben a cigaretta- és alkoholfogyasztás visszaesett, a népbetegségek – szívroham, rákbetegség – gyógyulási aránya jelentősen emelkedett, az egészségügyi ellátás minősége pedig javult. (Bővebben lásd "Az egészségügyi kiadásokat is visszavetette a válság" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Mindezt nem adták ingyen, az EU-ban a GDP-hez mért egészségügyi kiadások a 2000-ben mért 7,3 százalékról 2010-re 9,0 százalékra emelkedtek. Ma az európai országok sokkal többet költenek egészségügyre, mint akár csak 10 évvel ezelőtt, aminek komoly és kézzelfogható eredményei vannak. A válság ugyanakkor megakasztotta, sőt visszafordította ezt a fejlődést, miután 2009-10-ben a korábbi növekedés után már csökkent az egészségügyi kiadások aránya és összege.
Az egyes európai országokban egyértelmű egyenes arányosság mutatható ki a GDP-arányos egészségügyi kiadások és a várható élettartam között, így az is világos, hogy ha kevesebb pénz jut egészségügyre, az a szolgáltatás minőségének visszaesésével, az egészségügyi állapot és az életminőség romlásával, végső soron pedig a várható élettartamok csökkenésével jár.
Mindennapos beszédtéma, hogy a válság miatt sokan elveszítették munkájukat, autójukat, esetleg lakásukat, megint mások külföldre költöztek a boldogulás reményében. Arról azonban kevés szó esik, hogy egy elhúzódó krízis a romló egészségügyi ellátás, a növekvő stressz vagy épp az egészségügyi dolgozókat érintő megszorítások miatt akár a várható élettartamunkat is rövidítheti. Ilyen módon a szó legszorosabb értelmében is igaz, hogy a válság hatásait a saját bőrünkön érezzük…
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Ne bízzunk a bankokban
Nagy bajban a franciák
Szomorú adatok a magyar egészségügyről
Hívj, ha átver a bank!
Magyarország még egyben marad
Lecsúszás vár Európára
Utolsó kommentek