Jobb lenne, ha többet keresnénk? Elégedettebbek lennénk és talán boldogabbak is? Mennyi pénzre mondanánk, hogy elég?
Tetszik, nem tetszik, a mai világban az első számú egyértelmű értékmérő a pénz. Nem véletlen, hogy amikor az ember az első ötéves osztálytalálkozóján leül a régen látott padtársak mellé, az első kérdés ez: Na és mennyit keresel? A későbbi osztálytalálkozókon többnyire az egészség a fő téma, de a karrierépítés elején mindenképp az anyagiak kerülnek a középpontba. (Bővebben lásd "Nobel-díj esélyesek 2012: Angus S. Deaton és Anthony Barnes Atkinson" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
De vajon mire elég a pénz, és mire elég a még több pénz? Elégedettek leszünk, ha többet keresünk? Vagy boldogok is? Ezekre a kérdésekre keresi a választ egyik legfrissebb tanulmányában a téma Nobel-díjra is esélyesnek tartott professzora, Angus Deaton.
A professzor kutatásai során arra jutott, hogy a kapitalizmus fellegvárában, azaz az Egyesült Államokban a több pénz – és a magasabb végzettség – egyértelműen növeli az elégedettség érzést, a boldogság érzést azonban csak korlátozottan. Utóbbira inkább az olyan tényezőknek van hatása, mint az egészség, a kiegyensúlyozott családi háttér, a barátok.
Évi bruttó 75 ezer dollár fölötti jövedelemnél - 16 millió forint - például egyáltalán nem növekszik az egyének boldogság érzete, miközben minél többet keresnek, annál elégedettebbek az elért sikerekkel.
Az alacsony jövedelem ugyanakkor felerősíti a magánéleti gondokat, azaz a válás, betegségek vagy a barátok elvesztését érzelmileg jóval nehezebben élik meg azok, akik keveset keresnek.
Összességében a professzor hangsúlyozza, hogy boldogságot nem lehet pénzen venni, viszont ha nincs, az nagyon megkeserítheti az ember életét, különösen akkor, ha más területeken is összecsapnak a hullámok.
A 2012-es közgazdasági Nobel-díj nyertesét 2012. október 15-én, hétfőn hírdetik ki Stockholmban. A Pénzügyi Szemle Online ehhez kapcsolódva bemutatja a három esélyest.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Veszélyben a nyugdíjunk?
Svájcifrank-buborék és a Nobel-díj
Magyar marhákkal a válság ellen!
Mi már nem leszünk gazdagabbak
Gyermek és nyugdíj: a 10 alaptétel
Legyünk Európa éléskamrája!
Utolsó kommentek