Alig heverte ki a világ az amerikai ingatlanpiacról induló pénzügyi összeomlást, máris ketyeg a következő időzített bomba.
A diákhitel lehet a következő „subprime”, azaz a fiataloknak kiadott kölcsönök piacán alakulhat ki az előttünk álló évek hitellufija, ami az ingatlanpiaci forgatókönyvhöz hasonlóan előbb busás nyereséget, majd tetemes veszteséget okozhat a pénzügyi szektor szereplőinek. (Bővebben lásd "Veszélyzónában a diákhitelek az USA-ban" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Késedelmes hitelek aránya az USA-ban (Pirossal a diákhitel)
A jelen válság előtti évek jelmondata az Egyesült Államokban az volt, hogy „megfizethető otthont mindenkinek”, aminek az lett a következménye, hogy sok ezer amúgy hitelképtelen amerikai vett fel kölcsönöket, amit később természetesen képtelen volt törleszteni. A hitelek összeomlottak, a bankok becsődöltek, a gazdaság recesszióba süllyedt…
Ma az American Dream így szól: „megfizethető oktatást mindenkinek!”. Az eredmény hasonló, mint néhány évvel ezelőtt a subprime válság előtt. A diákhitelek száma és volumene megállíthatatlanul növekszik, miközben a hitelpiac legtöbb szegmensében csökkenés mérhető. Az előző negyedévben az amerikai diákhitelek évesített növekedési üteme közel 20 százalék volt, ami több, mint aggasztó.
A hitelbírálatok rendkívül engedékenyek, a felsőoktatási intézményben tanuló diák ugyanis a legjobb adós, még 40-50 év munkaviszony áll előtte, a fizetése pedig átlagon felüli lesz. A statisztikák ugyanakkor azt mutatják, hogy a diákhitelek között rohamosan emelkedik a késedelmes hitelek aránya (piros vonal a fenti grafikonon), ami logikusan azt mondatná, hogy valamit tenni kell.
Korlátozni ugyanakkor az ország vezetői nem akarják a diákhiteleket - mi lenne akkor az Amerikai Álommal? -, a bankok nem mondanak le a busás nyereséggel kecsegtető üzletről, a diákok pedig tanulni akarnak. Szépen lassan dagad az újabb lufi…
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Milliárdos hitelkártyát a görögöknek!
Mégis az államcsőd a megoldás?
Össztűz alatt a svájci jegybank
Ne hagyjuk meglopni magunkat!
Mennyi pénzt veszíthet Magyarország?
Ne bízzunk a bankokban
Utolsó kommentek