A magánszférában dolgozók évente megközelítőleg egy hónappal dolgoznak többet, mint a közalkalmazottak. Legalábbis egy amerikai felmérés szerint.

Gyakran lehetünk fültanúi, amint egy a magánszférában dolgozó barátunk épp azt dörgöli egy másik, közszférában tevékenykedő cimboránk orra alá, hogy a magánszféra sokkal „keményebb”, többet kell dolgozni, nincs szabadság, sőt a főnök még hétvégén és ünnepnapokon sem hagyja pihenni. (Bővebben lásd Munkaidővita: közszféra versus magánszféra című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Egy amerikai kutatás megpróbált a végére járni, és arra a kérdésre kereste a választ, hogy vajon a közalkalmazottak, vagy a magánszférában elhelyezkedők dolgoznak-e többet.

Az eredmény tanulságos, a privát szférában ugyanis az Egyesült Államokban évente átlagosan 4-4,5 egész, azaz 40 órás munkahéttel „húznak le” többet, mint az államilag fenntartott munkahelyeken. (A felmérésben nem szerepeltek a tanárok, tekintettel a speciális munkarendre és a nyári szabadságolásokra.) Ez annyit tesz, hogy a magánszférában az átlagos dolgozó évente egy hónappal dolgozik többet, mint a közszférában…

A kutatók azt is kiszámolták, hogy ha a közszférában ugyanannyit dolgoznának, mint a magánszférában, akkor az állam a közszolgáltatások minőségének változatlansága mellett évente mintegy 130 milliárd dollárnyi - a GDP 1,0 százaléka - munkabért spórolhatna meg.

A tanulságok levonását a kutatók az Olvasóra bízzák, megjegyzik ugyanakkor: a számok alapján nem „fair”, hogy az állam arra kéri a magánszféra dolgozóit, hogy a magasabb adókkal az eddigieknél jobban járuljanak hozzá a közterhekhez. Miért nem kéri a közalkalmazottakat arra, hogy dolgozzanak legalább annyit, mint a magánszféra alkalmazottai?

A következtetés impozáns, de igazából csak azt mutatja, hogy a közszférában más "ledolgozott munkaidő-munkabér" kombináció alakult ki, mint a versenyszerktorban. Mélyebb elemzéshez meg kellene vizsgálni a bérek és a ledolgozott munkaidő viszonyát is, azaz azt, hogy a versenyszektor több munkája magasabb bért jelent-e. És akkor arról nem is beszéltünk, hogy a bér végső soron a munka hatértermelénységének függvénye, szóval a hatékonyság is fontos szempont...

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Tandíj, én így szeretlek

Azt se tudjuk, mennyi pénzünk van

Szemléletváltást a közpénzügyekben!

Képzett magyarok nélkül nincs esélyünk

Magyarország szerencséje

Az egykulcsos adó Amerikából nézve