Azt gondolnánk, hogy az erőszak, a terrorizmus és a fegyveres konfliktusok visszavetik az innovációt és a kreatív iparágak fejlődését. Éppen ellenkezőleg!

Józan paraszti ésszel az ember úgy gondolhatja, hogy az innovációhoz, az újdonságok megszületéséhez és az olyan kreatív iparágak fejlődéséhez, mint a filmgyártás vagy a szoftverfejlesztés, csicsergő madarakra, békére és harmóniára van szükség, a valóság azonban az, hogy az innovatív iparágak egyáltalán nem vonzódnak a béke szigeteihez. (Bővebben lásd "Erőszak és innováció" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle


A békét ugyanis csak egy apró lépés választja el az unalomtól, ami pedig egyáltalán nem használ a kreativitásnak. Ki gondolná például, hogy a fegyveres konfliktusairól, sőt polgárháborúiról hírhedt Nigéria filmipara a harmadik legtermelékenyebb a világon? Vagy hogy az a Mexikó és Dél-Afrika, ahol turistaként sok helyen még az utcára sem ajánlott kimenni, a világ vezető országaik közé tartoznak az innováció, azaz a szabadalmi bejelentések és a védjegy regisztrációk tekintetében?

Mi a helyzet az USA-val, melynek szoftveripara fényévekkel a többiek előtt jár? Nos, az USA a globális béke indexben – INSEAD-felmérés - a 88. helyen áll a vizsgált 153 országból, és sem határain kívül, sem belül nem mondható éppen békésnek.

Vagy itt van Libanon, ahol egy kutatás során megkérdezték a kreatív iparágakban tevékenykedő cégvezetőket, hogy mondják már meg, mi okozza nekik a legtöbb fejfájást? A válaszokban szerepelt az elégtelen piaci kereslet, az erős konkurencia vagy a szakemberhiány, de alig esett említés a terrorizmusról vagy a fegyveres konfliktusokról. Ezzel szemben Bhután, ahol évek óta talán még egy pofon sem csattant el, nem kimondottan vonzó helyszín a világ leginnovatívabb vállalatai számára.

A fenti példák összhangban vannak a nemzetközi kutatásokkal, melyek kimutatták, hogy a konfliktusok – legyenek akár fegyveresek – ösztönzik az adott országban a kreatív iparágak fejlődését, serkentik a versenyt és új ötleteket adnak. Nem arról van szó természetesen, hogy egy-egy kutatási központnak kimondottan jót tesz mondjuk egy szőnyegbombázás, de egy kis terrorizmus, kábítószer kereskedelem vagy néhány fegyveres konfliktus - ésszerű határokon belül - kimondottan hasznára válhat bizonyos iparágaknak.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Szegény németek mentik az eurót


Mennyi zsebpénzt kapjon a gyerek?

Kik kaszálnak a minimálbér-emelésen?

A gatyánk is rámegy a nyugdíjakra


Hol hibázott az IMF?

Essen már szét az eurózóna!