Manipulálták a bankközi kamatlábakat, ami akár 800 ezer milliárd dollár értékű pénzpiaci tranzakciót is érinthetett.

Szinte nincs olyan hét, hogy ne írhatnánk egy újabb banki botrányról. A JP Morgan bankház több milliárd dolláros veszteségét követően most itt az újabb felfordulás: kiderült, hogy még a válság előtti években a világ legnagyobb bankjai manipulálták a bankközi kamatlábakat. (Bővebben lásd "Libor-botrány: példát statuáltak a Barclays bankházon" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Az ügy a londoni Barclays kapcsán robbant ki, amely együttműködve a hatóságokkal elsőként nézett szembe a bankfelügyelettel. Ennek eredménye a bank elnökének és vezérigazgatójának lemondása, és 290 millió font büntetés lett. Ha mindez nem lett volna elég, a Barclays tőzsdei árfolyama az elmúlt két hétben mintegy 20 százalékkal zuhant, ami kiválóan jelzi, hogy a befektetők az elmúlt évek negatív tapasztalatai után igencsak érzékenyek a banki trükkökre.

A Libor és az Euribor bankközi kamatlábakat a The Wall Street Journal számításai szerint közel 800 ezer milliárd dollár értékű pénzpiaci tranzakcióhoz - például jelzáloghitelek, vállalati hitelek, gépjárműhitelek kamatlábainak meghatározásához - használják referencia kamatlábként, azaz elképzelhető, hogy akár már csak egy hajszálnyi manipuláció is micsoda nyereséget vagy veszteséget okozhat egy nagybanknak.

A botrány szálai Európán kívülre is elérnek, és érintik a japán vagy amerikai pénzpiacokat is, a vizsgálatba pedig gyakorlatilag minden felügyeleti hatóság beszállt, aki szóba jöhet. A történet végkimenete még bizonytalan - a Barclays bankházzal példát statuálnak, de azért minden nagybank vezérigazgatóját és elnökét csak nem lehet meneszteni -, az ugyanakkor világosan látszik, hogy a bankfelügyeletek vasszigorral sújtanak le a renitens bankokra.

Bár a kamatlábak manipulációja nagyrészt még a válság előtt történt, a szabályozók a kemény büntetésekkel világosan jelzik, hogy a jövőben nem tűrik a bankárok ügyeskedéseit. A reakció teljesen természetes, a válságokat követően mindig keményen fogják a krízis alatt kimentett bankokat, kérdés, hogy a viharfellegek elültével a vasszigor meddig tartható fenn…

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Odaveszhet egy egész generáció


Olaszország vs. Németország: 2 - 0


Falnak ütközhet Kína

Mégsem annyira bénák a politikusok?


Ezért omlott össze Spanyolország


Kökemény politika és IMF-hitel