És Japánra is, miközben a következő 50 év a feltörekvő világ, azon belül is Kína és India szárnyalásáról fog szólni. Az USA sem sokáig lesz világelső.
Az OECD elemzése azt jósolja, hogy a feltörekvő világ GDP-je a következő 50 évben négyszeresére, a kínai és indiai össztermék pedig hétszeresére emelkedik majd. Ez a rohamtempó a statisztikusok szerint elegendő lesz ahhoz, hogy az Egyesült Államokat Kína 2016-ban, India pedig valahol 2060 körül maga mögé utasítsa az összesített GDP terén. Nem meglepő módon az OECD azt jósolja, hogy az eurózóna és Japán gazdasági súlya folyamatosan csökkenni fog. (Bővebben lásd „Várható gazdasági erőviszonyok 2060-ban” című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Országok részesedése a világ GDP-jéből (százalék)
Ez az előrejelzés több kérdést is felvet, az első ezek közül, hogy vajon valóban feltételezhető-e, hogy például a kínai és indiai gazdaságok fenntartják a jelenlegi növekedési tempójukat. Valóban reális lehet, hogy 50 év múlva az indiai GDP magasabb legyen, mint az amerikai, azaz az akkor már a világ legnépesebb országának számító távol-keleti óriás több értéket állítson elő, mint a jelenlegi első számú szuperhatalom?
Ha számításba vesszük, hogy mennyi minden változott a világban az elmúlt 50 évben, akkor azt mondhatjuk, hogy „hát miért is ne?”. Egy valami azonban biztosan kijelenthető: ahhoz, hogy Kína és India nagyobb gazdasággá nője ki magát, mint az USA, elengedhetetlen lesz valamiféle szerkezetváltás.
Az elmúlt évtized „mi minden olcsón legyártunk, beruházunk és exportálunk, az emberek szegények, és építünk sok felhőkarcolót meg utat” típusú rendszere egy darabig működik, egy idő után azonban ezek az országok is kénytelenek lesznek átállni egy, a belső fogyasztásra sokkal jobban épülő modellre. Ez a modell viszont jóval szerényebb növekedést tesz lehetővé, mint az export és beruházás vezérelt gazdaságpolitika...
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Akiknek szitokszó az EU
Így jött össze a magyar gigaadósság
Így szerelheted le a maffiát
Mennyire fogjuk szigorúan a bankokat?
Frankhitelek: a vak is láthatta
Nem akarok közalkalmazott lenni!
Utolsó kommentek