Egyre több a munkanélküli Európában, és ha a politikusok nem találnak ki gyorsan valamit, akkor ez a tendencia még jó ideig nem fog megváltozni.

Már az eurózóna egészére számolt 10,8 százalék is aggasztó, az spanyol (23,6 százalék), a görög (21,0 százalék) vagy épp a portugál (15 százalék) számok viszont egyenesen katasztrofálisak. Arról nem is beszélve, hogy a 25 éven aluliak foglalkoztatási statisztikái még ennél is csúnyábban festenek, a görög és spanyol fiatalok fele, az olasz és portugál pályakezdőknek pedig harmada munkanélküli (bővebben lásd "Három válság nyomasztja Európát" című cikkünket a jobb oldali hasábban).

Érdemes egy pillantást vetni az amerikai számokra is: az USA-ban szépen lassan csökken a munkanélküliség, a 2009-ben mért 10,0 százalékról mára egészen 8,3 százalékig süllyedt, és az elemzők további csökkenést várnak.

Az eltérő tendenciák remekül mutatják a két kontinens különböző válságkezelésének eredményeit. Míg az USA mind a monetáris, mind a fiskális politika terén extra laza maradt, addig Európa ragaszkodott, és a mai napig ragaszkodik a megszorításokhoz. Ennek "eredménye" a stagnáló/zsugorodó gazdaság, az emelkedő munkanélküliség, és a romló kilátások. Ez a hosszú évekig tartó út rendkívül fájdalmas, és bár szépen lassan valóban rendbe teszi a költségvetést és az államadósságot, közben komoly károkat okoz a munkaerőpiacon.

A legnagyobb közgazdasági kutatóintézetek közül többen is a megszorítások politikájának feladását javasolják az európai gazdaságpolitikusoknak, és arra biztatnak, hogy – amerikai mintára – laza jegybanki pénzpolitikával és esetleg központi ösztönző csomagokkal orvosolják a bajokat.

Az elmélet egyértelmű: érdemes rövid távon lazítani a gyeplőn, így később, amikor ismét stabil növekedésnek indulnak a gazdaságok, sokkal könnyebben vissza lehet fizetni az adósságokat és lefaragni a hiányokat.

Két kérdés adódik az eddigiek kapcsán: az európai gazdaságpolitikusok vajon hallgatnak-e a közgazdászokra, másrészt az európai lakosság meddig tűri a szünet nélkül emelkedő munkanélküliséget és az egyre romló kilátásokat?

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Milliárdos haszon, nulla kockázat


Jár-e nyugdíj a szingliknek?

A gyermek mint a nyugdíj alapja

Lássunk tisztán nyugdíjügyben!

Ahol túl alacsony a minimálbér


Ezért lett rémálom a devizahitelekből
_______________________________________________________________