Elkerülhetők lennének a válságok, ha szigorú szabályokat írnánk elő a bankoknak, és ezeket a szabályokat be is tartatnánk?
„Minél kevésbé szól bele az állam a gazdaság működésébe, és minél szabadabb kezet kap a piac, a rendszer annál hatékonyabb lesz." - gyakran hallani ezt az összefüggést, a pénzügyi válságot látva azonban az embernek kétségei támadhatnak. A pénzügyi rendszerben például egészen biztosan nem válik be az „adjunk szabad kezet a piacnak" hozzáállás, mint ahogyan természetesen a túlzott állami regula sem lehet hatékony. (Bővebben lásd „Az amerikai pénzügyi szabályozás története" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
A megoldás az arany középút lehet, azaz hogy egészséges központi játékszabályok között hagyjuk szabadon mozogni a piaci szereplőket. Így remélhetőleg nem fog évente összeomlani a rendszer, és a fölöslegesen túlszigorított szabályok sem kötik gúzsba az egyes szereplőket. A kérdés már csak az, hogy ezek a játékszabályok mennyire legyenek szigorúak, és hogy a gazdasági helyzet javulásával hogyan tartható fenn a bankok számára fölöslegesnek tűnő szigor.
Utóbbi talán az izgalmasabb kérdés, a bankokra és a pénzügyi lobbira ugyanis jellemző, hogy amint rendbe jönnek a dolgok, és a válság elmúlik, igyekeznek lazítani a szabályokon. Ez többnyire sikerül is nekik, aminek következtében ismét elhárulnak az akadályok a felelőtlen pénzpiaci manőverek elől, és a rendszer szépen belekormányozza saját magát a következő válságba.
Az összeomlások után természetesen mindig nagy a fogadkozás, hogy majd most olyan szabályokat hozunk - és be is tartatjuk! -, melyekkel megakadályozható lesz a következő válság. De az idő, a lobbi és az emberi kapzsiság valahogy mindig megtalálja a kiskapukat ezek között a szabályok között, és szépen leteszi a következő krízis alapjait.
Végülis érthető, hisz ha fut a szekér, ki ne akarna sokat keresni? A gond csak az, hogy a legtöbben nem lesznek képesek elugrani a szekér elől, ha a gyeplő beesik a lovak közé...
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Frankhitelek: a vak is láthatta
Nem akarok közalkalmazott lenni!
Ha szegény vagy, az is maradsz
Az autót vigye a bank, de a lakást ne!
Mindent eláraszt az olcsó gáz
Devizahitel-csapda és a magyar lélek
Utolsó kommentek