Nem a piacgazdaság és a kapitalizmus ölt, hanem az olcsó és szabadon hozzáférhető vodka.
Oroszországban a szocializmus bukása után 40 százalékkal megugrott a halandóság, és a várható élettartam alapján az orosz férfiak ma nagyjából ott tartanak, mint bangladesi társaik - azaz kevesebb mint 58 évre számíthatnak a születésükkor.
A halálozási válság okait jó ideje kutatják, és eddig jellemzően az volt a következtetés, hogy a fő ok a politikai és gazdasági átmenet. Egy friss elemzés azonban jóval prózaibb okot talált: az orosz vodkát (lásd Az orosz halálozási válság okai című cikkünket a jobb hasábban).
A gyakran hangoztatott okok a gazdasági recesszió, a munkanélküliség megugrása, a privatizációból adódó változások, az átalakuláshoz kapcsolódó stresszhelyzetek, a piacgazdaságra jellemző növekvő egyenlőtlenség, az egészségügyi rendszer szétesése voltak. Már korábban is voltak olyan elemzések, amelyek a vodka (relatív) árának esésével magyarázták a halálozás felfutását, most azonban megjelent egy tanulmány, amely szerint az alkoholtilalom vége miatt halt meg idő előtt mintegy 2,15 millió orosz.
Az kétségtelen, hogy az alkohollal kapcsolatos halálozások ugrottak meg az 1990-es évek elején (alkoholmérgezés, alkoholos állapotban elkövetett gyilkosság, illetve szívroham, stroke), és az is feltűnő, hogy jellemzően nem az idősek, hanem a munkaképes korú lakosság körében nőtt meg a halálozás (márpedig ez az a korosztály, amelyik a legtöbbet iszik).
Jay Bhattacharya, Christina Gathmann és Grant Miller azt vizsgálta meg, hogy vajon valóban a politikai és gazdasági rendszerváltás, vagy pedig valami más okozta-e az alkoholizmus térnyerését. Véleményük szerint az elsődleges ok nem a rendszerváltás, hanem az 1985 és 1988 közötti időszak alkoholtilalmának vége volt. A Gorbacsov nevéhez kötött alkoholtilalom mind a keresleti, mind a kínálati oldalt érintette, és egyszerre tette drágává az alkoholfogyasztást, illetve szubvencionálta a (legális) helyettesítő termékeket. A kampány időszakában a hivatalos alkoholértékesítés kétharmadával csökkent, és bár az oroszok elkezdtek otthon alkoholt előállítani (samogon néven), de a becslések szerint összességében is csökkent az alkoholizálás.
A szovjet központi bizottság 1988 októberében vetett véget az alkoholtilalomnak, az ok pedig az ebből adódó népszerűtlenség mellett az államkassza kiürülése volt… A tilalom természetesen még egy ideig hatott, a termelés újraindítása ugyanis időt vett igénybe (a vodkagyártás 1993-ra ért a tilalom előtti szintre), egyes korlátozások érvényben maradtak (vasárnap nem lehetett vodkát venni), és az árak csökkenése sem ment egyik napról a másikra.
A kutatók többek között azt nézték meg, hogy miképp alakult a halálozás a tilalom előtti nagy- és kisfogyasztók esetében. A tilalom alatt a nagyfogyasztók halálozási mutatója javult jobban, a tilalom után pedig az övék romlott nagyobb mértékben. A halálozás egy jelentős része tehát az alkoholtilalom feloldására vezethető vissza – és nem a kapitalizmus, illetve a demokrácia térnyerésére.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Gyengébb eurót? Még mit nem!!
Jön a magyar EU-tagság kritikus éve
Csapdába estek a munkanélküliek
Ideje leszámolni a nagy EU-mítosszal
Munka vár a magyar nyugdíjasokra is?
Magyarország tartozzon a magyaroknak!
Utolsó kommentek