Oktatással, továbbképzéssel és nyugdíjkorhatár-emeléssel lehet csökkenteni az elöregedés jóléti veszteségeit.
A fejlett világban - és néhány feltörekvő gazdaságban is - a társadalom elöregedése a legfőbb hosszú távú gazdasági probléma, ami jelentős jóléti veszteségekkel járhat akkor, ha az államok nem készülnek fel már most az elkerülhetetlennek tűnő változásokra. Ha ugyanis a demográfiai trendekben nem következik be gyökeres változás - az egész problémakör okafogyottá válna, ha a születésszám emelkedne -, akkor a soron következő évtizedek megugró nyugdíjkiadásokat, csökkenő adóbevételeket, emelkedő államadósságokat és az életszínvonal általános csökkenését hozhatják. (Bővebben lásd "Elöregedés és nyugdíjreform" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Mit tehetnek az érintett államok - köztük Magyarország! -, hogy mindezt elkerüljék? Edgar Vogel, Alexander Ludwig és Axel Börsch-Supan, a National Bureau of Economic Research kutatóintézet közgazdászai tanulmányukban erre a kérdésre keresik a választ, és arra jutnak, hogy három kézenfekvő megoldás adódik: az elöregedő társadalmaknak növelniük kell külföldi befektetéseik volumenét, gondoskodniuk kell a nyugdíjas korú lakosság oktatásáról és továbbképzéséről, valamint meg kell emelniük a nyugdíjkorhatárt.
A három megoldási javaslatból az első pozitív hatásai korlátozottak, a fejlett országok ugyanis ma már teljes mértékben nyitott gazdaságokként működnek, ahol a külföldre irányuló tőkebefektetések további jelentős növelése korlátozott. Ahova csak lehet, ezek az országok már befektettek, ahol külföldön profitra lehet szert tenni, ott már jelen vannak.
A második és harmadik javaslat együttesen ugyanakkor rendkívül erőteljes hatással bír az elöregedés jóléti veszteségeinek csökkentésében, kétségtelen ugyanakkor, hogy népszerűnek semmiképp sem nevezhetők (érdekes kérdés például hogy az egyre népesebb szavazóbázisnak számító nyugdíjas korú lakossággal politikailag hogyan lehet elfogadtatni ezeket a lépéseket).
Ezzel együtt a kutatók szerint más út nincs a fejlett gazdaságok előtt. Ha a születésszámot nem tudják érdemben növelni és a demográfiai trendek a társadalom további elöregedését hozzák, akkor a most még éppen nyugdíjas korú lakosság a jövőben kénytelen lesz idős korában egyre tovább dolgozni, tanulni, sőt akár új szakmákat is elsajátítani. És természetesen minél erőteljesebb lesz az elöregedés, az idősekre annál több tanulás és munka vár majd…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Jöjjenek az eurócsődök!
Bűnhődjenek a hazug közgazdászok!
Mindenkinek jól jött a frankhitel
Portugáliának is befellegzett
Nem omlott volna össze a világ, ha…
Fojtogató csapdában a munkanélküliek
Utolsó kommentek