Magyarországon a válság ellenére is a jólét szinonimája Nyugat-Európa, de a tengerentúlon sokak szerint az európai út a pokolba visz.
Az Egyesült Államok gazdasági rendszerében az elmúlt években egyre több, Európából már jól ismert szociális elem jelent meg, ami félő, hogy az öreg kontinenshez hasonlóan az USA-t is tévútra tereli - véli Samuel Gregg, az Acton Institute igazgatója. (Bővebben lásd "USA: tovább előre az európai úton" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Az USA ma már nem az a szabad piacgazdaság, ahol a vállalkozói kedv erősítése és az államtól való függetlenség a legfontosabb gazdasági eszmék, ma már egyre többen függnek valamilyen szociális programon vagy segélyen keresztül az államtól, az adóterhelés történelmi csúcson van, az adósság elszállt, a gazdaságot előre lendítő társadalmi rétegek adóterhelése pedig növekszik.
Samuel Gregg hangsúlyozza, hogy az USA nem ezen az úton haladva vált a világ legnagyobb gazdaságává, ez az új út pedig csakis oda vezethet, ahol most épp Európa és az eurózóna tart. Ráadásul az USA-ban egyre többen függnek az államtól, így a szavazók egyre nagyobb hányadának áll érdekében a minél nagyobb állam fenntartása és a jövedelmi különbségek csökkentése.
Ha pedig a szavazói érdek ezt kívánja, akkor nincs mit tenni, az USA az eddigi vállalkozóbarát szabad piacgazdaság helyett egyre inkább egy európai mintára berendezett, szocialista elemekkel átszőtt jóléti államra fog hasonlítani.
A kiút Samuel Gregg saját bevallása szerint sem nagyon látszik, annyi biztos, hogy ha az USA szeretné elkerülni az „európaivá válást”, akkor nem növelnie, hanem éppen ellenkezőleg, csökkentenie kellene az állami befolyást a gazdaságban.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Ezt alaposan félrenézte az IMF
Halkan fújtuk fel a frankbuborékot?
Lengyelország mint a magyar álom
Elég volt a pénzügyi csodaszerekből!
A nők fizetnek a gyerekekért
Alulfizetett közalkalmazottak?
Utolsó kommentek