A közgazdászok alaposan felsültek a pénzügyi válság alatt, van azonban reális esély arra, hogy a jövőben ügyesebbek lesznek.
A közgazdaságtan és a közgazdászok küldetése az, hogy a társadalmat, a közösséget szolgálják. Valós kérdéseket kutassanak, valós kérdésekre válaszoljanak, és valós kérdéseket tegyenek fel. A lényeg az lenne, hogy a kutatások során olyan válaszok szülessenek, melyek a gazdaságokat hatékonyabbá teszik, a növekedést serkentik, és hozzásegítenek a jövedelmek igazságosabb elosztásához. (Bővebben lásd "Gyökeres változás előtt a közgazdász szakma" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON!
KÖVESSEN MINKET A LINKEDINEN!
A valóságban ugyanakkor nagyon nem így történt a válság előtti években/évtizedekben. A közgazdászok ugyanis a valóságtól teljes mértékben elrugaszkodott témákat kutattak, melyek gyakran már az alapvető feltételekben megbuktak, és olyan elméleti modelleket építettek fel, melyeknek közük sem volt a körülöttünk lévő világhoz - véli Robert Johnson, az Institute for New Economic Thinking közgazdasági kutatóintézet igazgatója.
„Tegyél fel egy egyszerű kérdést egy közgazdásznak, például hogy mire jó a közgazdaságtan, és válaszként jó eséllyel használhatatlan szakzsargont vagy épp értelmezhetetlen közgazdasági halandzsát kapsz majd” – mutat rá a kutató.
Robert Johnson szerint mindez változhat, amely változást épp a válság hozhatja el a közgazdász szakmában. Szerinte ugyanis a krízis rávilágított, hogy a világtól visszavonultan modellező közgazdászokat fel kell váltaniuk a valós emberekkel foglalkozó, valós kérdéseket vizsgáló és valós válaszokat ígérő közgazdász kutatóknak.
Ez a folyamat már el is indult, a kétségtelen tény ugyanakkor az, hogy a közgazdaságtan és a közgazdász gondolkodás átalakulása egy rettentő lassú és nehézkes folyamat. Első lépésként sikerült leszámolni a „piacoknak mindig igazuk van” tétellel, és nincs kétség afelől, hogy hamarosan újabb gazdasági dogmák fognak megdőlni. Tennivaló bőven akad, a válság ugyanis hetente hoz felszínre újabb megválaszolatlan kérdéseket, vagyis a közgazdászoknak a következő években biztosan lesz lehetőségük a megújulásra.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
A börtön nem a bankároknak való?
Valóban „gonosz” lenne az IMF?
Csődbe visznek a külföldiek
Így is csinálhatta volna Magyarország
Magyarország legnagyobb vesztesége
Soros szerint az euró kinyírja az EU-t
Utolsó kommentek