Az EU, az IMF, az európai adófizetők szünet nélkül öntik a pénzt a görög feneketlen kútba, de úgy tűnik semmi sem elég.
Görögország eddig kapott két nemzetközi mentőcsomagot, előbb 110, majd 130 milliárd euró értékben, majd megállapodott az intézményi befektetőkkel - bankok, biztosítók, befektetési alapok - egy adósságátstrukturálásról, végül az adósságrendezésben részt vevő állampapírokat megkísérelte jóval olcsóbban visszavásárolni. (Bővebben lásd "Milliárdnyi közpénz a feneketlen kútba" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Emellett az EU/IMF hitelek kamatait több ízben is csökkentették, a futamidőt kitolták, és arra is ígéretet kaptak, hogy az EKB által megvásárolt állampapírokon képződött nyereségből is részesülhetnek.
Az ember azt hihetné, hogy ennyi segítség után a görög államadósság már szinte játszva visszafizethető, az adósság/GDP mutató azonban jelenleg is a 200 százalékot közelíti, és egy optimista forgatókönyv szerint is csak 124 százalékra süllyedne a 2020-as céldátumig.
A görögöket szinte kitömik pénzzel, miközben a magánbefektetők továbbra is elkerülik az országot, az adósság mégis 200 százalékos? Ashoka Mody, a Princeton University professzora szerint mindebből arra lehet következtetni, hogy az egész mutatvány, amivel megpróbálták a felszínen tartani az eurózóna fekete bárányát, hiábavaló volt.
Szerinte ugyanis, ha megvalósul az optimista várakozás, és a görög adósság valóban 124 százalékra csökkent 2020-ra, akkor sem lesz ok a pezsgőbontásra, ez ugyanis még mindig fenntarthatatlan lesz. Pontosabban fenntartható, de csak úgy, ha az EU 1-2 százalékon finanszírozza tovább a görögöket.
Nincs mese, a görög pénznyelő még sok-sok évig emészti majd a milliárdokat, ami legalább két kérdést felvet: ha a görögök kaphatnak 1-2 százalékon EU-s milliárdokat, akkor más vajon miért nem, továbbá hogy a történet végén visszatekintve biztosan jó ötletnek fog-e tűnni, hogy a gyors csőd helyett a sok százmilliárdos lélegeztetőgépet választották az EU vezetői.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Tandíj, én így szeretlek
Azt se tudjuk, mennyi pénzünk van
Szemléletváltást a közpénzügyekben!
Képzett magyarok nélkül nincs esélyünk
Magyarország szerencséje
Az egykulcsos adó Amerikából nézve
Utolsó kommentek