Több mint 30 milliárd dollárjába kerülnek az USA költségvetésének a vállalatvezetők béren felüli juttatásai.
A vállalati vezetők rendes fizetésen felüli bónuszai és részvényjuttatásai 2007 és 2010 között a fizetésnél jóval kedvezőbb adózási feltételeknek köszönhetően mintegy 30 milliárd dollárnyi – közel 7000 milliárd forint – adóbevétel-kiesést okoztak az Egyesült Államok költségvetésének. (Bővebben lásd "USA: 30 milliárdba kerülnek a cégvezetők az államnak" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
A részvénytársaságok elnökei és vezérigazgatói teljesen érthető okokból a lehető legoptimálisabb adózási feltételekre törekszenek, és a fizetéseket valamint a különböző béren felüli juttatásokat úgy állapítják meg, hogy a lehető legtöbb maradjon a zsebben, és lehetőleg minél kevesebb menjen a közösbe.
Az elmúlt hónapokban azonban feltűnően sok elemzés jelent meg az amerikai jövedelmi egyenlőtlenségekről, melyek sorába a vezérigazgatók béren felüli juttatásainak „szorija” is tökéletesen beleillik. Bár a figyelmet igencsak leköti az elnökválasztás, egyre inkább úgy tűnik, hogy a világ legnagyobb gazdaságában elkerülhetetlen a jövedelmi különbségek csökkentése.
A gazdagok jó eséllyel számíthatnak a Bush-adminisztráció által megadott adókedvezmények részbeni vagy teljes visszavételére, a vállalatvezetők megemelt adókulcsokra, a vállalatok pedig a minimálbérek fokozatos emelésére. A kérdés már csak az, hogy a pénzügyi lobbi ezekből a változtatásokból mennyit „enged át”, tovább az, hogy egy esetleges kormányváltás milyen fordulatokat hoz ezen a téren.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Mindent felboríthatnak a nyugdíjasok
Emeljük meg a minimálbért!
Börtönbe a csaló bankárokkal?
Veszélyben a közalkalmazotti nyugdíjak?
Csakis így menthető meg az euró
Mintha OTP-t venne a magyar állam
Utolsó kommentek