Első hallásra logikusnak tűnik, hogy egy országnak annál jobb, minél több a sokat kereső munkavállaló. A magas fizetések ugyanakkor egyenesen visszahúzó erőt jelentenek, rontva a vállalatok versenyképességét és a gazdaság növekedési potenciálját.

Egy korábbi posztunkban bemutattuk, hogy az elmúlt 10 évben Németország éppen azzal alapozta meg a gazdasági erejét, hogy az európai átlagnál lassabb ütemben növelte a béreket. A német vállalatok ezáltal versenyelőnybe kerültek külföldi versenytársaikkal szemben, ami az export meredek emelkedését és a munkanélküliség gyors csökkenését eredményezte.

Most egy másik érdekes tanulmányt mutatunk be, melynek eredményei alapján hasonló következtetés adódik: egy gazdaság számára hosszú távon nem az az előnyös, ha a munkavállalók minél nagyobb hányada él minél magasabb fizetésből.

A washingtoni CEPR kutatója, John Schmitt elemzésében (lásd cikkünket a jobb oldali hasábban) 19 fejlett ipari ország munkaerőpiacát vizsgálja, összehasonlítva az alacsony fizetésből élők arányait a 2009-es évre vonatkozóan. Alacsony bérnek a tanulmány az átlagos fizetés kevesebb, mint kétharmadát tekinti.


Az eredmény elsőre talán megdöbbentő, a vizsgált országok közül ugyanis az Egyesült Államokban a legmagasabb, közel 25 százalékos az alacsony bérből élők aránya. A sorban Nagy-Britannia következik, majd Kanada, Írország és Németország, kivétel nélkül 20 százalék fölötti arányokkal, miközben például a csőd szélén egyensúlyozó Görögországban 13,5, a szintén a szakadék szélén táncoló Spanyolországban 8,0, míg az ugyancsak tetemes államadósságot felhalmozó Belgiumban mindössze 4,0 százalék az alacsony fizetésből élők aránya.

A szerző hangsúlyozza, hogy az alacsony bérből élők arányának javítása elsősorban a szociális háló szélesítésével érhető el, ez ugyanakkor az eltartottak számának növekedésével jelentős terhet ró a gazdaságra. Ez a teher a számok alapján rontja a vállalatok versenyképességét és exportképességét, és lassítja a gazdasági növekedést, ami hosszú távon magasabb munkanélküliségben csúcsosodik ki.

A két tanulmány tanulságait összegezve kijelenthető, hogy bár a magasabb bérekkel a munkavállalók rövid távon kétségtelenül jól járnak, hosszú távon azonban épp a munkaadójuk versenyképességét és növekedési potenciálját, ennek megfelelően saját állásukat sodorják veszélybe...

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Elvándorló magyar koponyák és az EU

Fontos harc, amiben vesztésre állunk


Durva megszorítással is nyerő lehet a kormány

Látszott a forinton, hogy baj lesz?

Súlyos hibát vét Európa?
______________________________________________________________