Elképzelhető, hogy a jelen válság során a legnagyobb gond az, hogy a világ kifogyott a növekedést generáló új innovatív ötletekből?

A fejlett világra az elmúlt évek lassú gazdasági növekedését követően a soron következő években is stagnálás/erőtlen növekedés vár, ami egyre több szakember szerint már nem a pénzügyi válság hatása, hanem annak tudható be, hogy a világ kifogyott a forradalmi megoldásokból. (Bővebben lásd "Pénzügyi válság vagy innovációs válság?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

A legpesszimistábbak egyenesen úgy látják, hogy a fejlett világban – elsősorban Európában - az elmúlt 250 év gyors növekedése volt a kiugró eredmény, és a következő évszázadok az 1700-as évek előtti időszakhoz hasonlóan stagnálással telnek majd.

A feltörekvő országok még növekednek, hisz ott még lehet utakat, hidakat, iskolákat építeni, a fejlett gazdaságok azonban megrekedtek, nekik kellene valami új ötlet, ami lökést adhatna. Legutóbb a 90-es évek technológiai forradalma hozott egy sor újítást – internet, mobiltelefon, számítógépek elterjedése -, a 2000-es évek gazdasági növekedését már inkább csak az olcsó hitelek táplálták, ami ugyanakkor mint bebizonyosodott, csak ideig-óráig tarthat…

A világnak most is szüksége lenne valamire, ami millióknak ad munkát, az iparnak megrendelést, az államoknak pedig adóbevételeket, ez a „valami” ugyanakkor most még nem látszik. Az Apple legújabb csodamasináinál egészen biztosan több kell, hogy beinduljon az innovációs gőzhenger.

Kenneth Rogoff, a Harvard professzora ugyanakkor az optimisták közé tartozik, és hangsúlyozza, hogy az elmúlt évek gazdasági helyben járása pontosan követi a korábbi nagy adósságválságok utáni mintát, a világ azonban hamarosan készen áll majd arra, hogy új növekedési pályára álljon. Szerinte a géntechnológia vagy az alternatív energia tartogat annyi meglepetést, ami elegendő új innovációval látja el a világot, mindez pedig csak idő kérdése.

A jövő nagy innovációi már ott vannak a tervezőasztalokon, és ha a válság utolsó hullámai is elülnek, akkor elegendő pénzügyi forrás is lesz, hogy az új ötletek megvalósuljanak. Optimista vélemény, a következő évtized nagy kérdése lesz, hogy bejön-e a Harvard professzorának várakozása.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Mennyit ér egy jó diploma?

A világ összes pénze sem elég

Tandíj, én így szeretlek

Azt se tudjuk, mennyi pénzünk van

Szemléletváltást a közpénzügyekben!

Képzett magyarok nélkül nincs esélyünk