Nem kell félni a chips-adótól, máshol sokkal durvábban lépnek fel a túlsúlyosakkal és elhízással szemben.

Japánban van a legkevesebb elhízott ember, így érdemes megnézni, hogyan csinálják. Hát többek között masszív állami beavatkozással. Mi a titkuk? Noah Smith, a The Atlantic publicistája szerint három tényezőt kell figyelembe venni:

-         a japán konyha egészséges, sok halat, zöldséget és rizst esznek;

-         a japán városok úgy vannak kialakítva, hogy sokat kell gyalogolni;

-         a japán paternalizmus jegyében a kormány aktív szerepet vállal annak érdekében, hogy a japánok ne hízzanak el.

Közpolitikai szempontból ez utóbbinak van jelentősége. Japánban 2008-ban elfogadtak egy olyan törvényt, ami egy amerikai, vagy akár egy európai számára is extrém beavatkozást jelentene a magánéletbe és sértené a személyi szabadságot. Eszerint a túlsúlyos japánoknak kötelező diétás foglalkozásokra járni, és amennyiben nem teszik, jön a bírság – na de nem a mulasztó polgárnak, hanem az őt foglalkoztató cégnek, illetve az illetékes önkormányzatnak címezve. A túl sok túlsúlyost alkalmazó cégeknek amúgy is bírsággal kell számolnia.

Az állami beavatkozástól tartók számára túl radikális a japán megoldás, de az kétségtelen, hogy hatásos. Noah Smith szavaival: Japánnak sikerült elkerülnie a lakosság tömeges elhízását, Amerikának pedig nem. Mindez arra utal, hogy talán érdemes elgondolkodni azon, miképp lehetne javítani az egészségügyi állapotunkon anélkül, hogy feladnánk a személyes szabadsággal kapcsolatos elveinket és meggyőződésünket.

Az egészséges élet elősegítésével kapcsolatban vannak pozitív példák. Ilyen az élelmiszerek felcímkézésének kötelme, amelyből ki kellene derülnie, mely élelmiszer mit tartalmaz, és milyen veszélyeket rejt, de ilyen a cukor, a zsír és egyéb káros anyagok megadóztatása (mint a Magyarországon épp most bevezetett chips-adó). Ide tartozik a megfelelő oktatás, a „zabálás” és a túlfogyasztás kultúrájának visszaszorítása, vagyis annak tudatosítása, hogy nem addig kell fogyasztani, amíg még fér belénk, hanem addig, amikor már nem vagyunk éhesek.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Adókerülő francia celebek

Tényleg olcsóbban ehetünk?

Kátyúk Magyarországa

Az is baj, ha minden olcsóbb lesz?

A gatyánk is rámegy a demokráciára?


Miért szenvednek a magyar cégek?