A gazdasági válság során a költségvetési hiány valóságos szitokszóvá vált, szinte naponta olvasunk arról, hogy a kormányoknak csökkenteniük kell a deficitet, és fenntartható pályára állítani a költségvetést. De vajon van különbség deficit és deficit között?
Egy érdekes elmélet szerint, ha a kormány a költségvetés hiányából a fogyasztást ösztönzi - például nyugdíjat, fizetést, segélyeket oszt/emel - az „rossz deficit”, ellenben ha beruház, az „jó” deficit – mutat rá Robert Skidelsky, a Warwick University professzora. (Lásd cikkünket a jobb oldali hasábban)
Azaz ha az állam eladósodik, de a kölcsön kért pénzt befekteti mondjuk az infrastruktúra fejlesztésébe, vagy az oktatásba, egészségügybe, az hosszú távon bevételeket generál, növeli a termelékenységet és javítja az ország versenyképességét. Ez a fajta költségvetési hiány „jó”, mert bár rövid távon plusz kiadást jelent, hosszú távon megtérül(het).
A gazdasági válság megkérdőjelezte, és sok esetben átírta a közgazdasági könyveket és elméleteket, és fölvetette a „Hogyan tovább?” kérdését. Az USA és az Egyesült Királyság jelenleg is 10 százalékhoz közeli költségvetési hiánnyal működik, bízva abban hogy az állami költés kihúzza a gazdaságot a gödörből. Ezzel szemben az eurózóna egyre szigorúbb költségvetési politikát kényszerít tagjaira, és a legtöbb eurózónán kívüli európai országra, köztük Magyarországra is. Érdekes kérdés, hogy melyik út bizonyul majd helyesnek.
Robert Skidelsky szerint a jövőben az eddigieknél szorosabb együttműködésre lesz szükség a monetáris és fiskális politika, valamint a magánszféra beruházói között. A jegybankoknak éberebben kell őrködniük a pénzpiacok fölött, az államoknak a fogyasztást ösztönző deficitek – nyugdíj, segély és fizetés emelés - helyett hosszú távon jövedelmező beruházásokat kell megvalósítaniuk, melyek során egyre szorosabb együttműködést kell megvalósítani a magánszféra befektetőivel.
Az állami szerepvállalásra – és a költségvetési deficitekre - szükség lesz a jövőben is, a helyes út azonban vélhetően valahol az amerikai és az európai elképzelés között lehet…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Mi jöhet az euró csődje után?
Hoppon maradhatnak a magyar vállalkozók
Megágyaztak a svájcifrank-hitelek a válságnak
Még alacsonyabb fizetések kellenek?
Látszott a forinton, hogy baj lesz?
____________________________________________________________
Utolsó kommentek