Csak olyan nyugdíjreformnak van realitása, amely a mostani nyugdíjasokat nem érinti.

A nyugdíjrendszer átalakításának egyik komoly akadálya, hogy jelenleg nagyjából 3 millió nyugdíjas él Magyarországon, ami azt jelenti, hogy egyetlen változtatást sem lehet „átvinni", ha az ellentétes a jelenlegi inaktívak érdekeivel. Egyszerűen ez adódik az önérdekek követéséből, a demokrácia működéséből és a matematikából. Vagy mégsem? (lásd erről szóló írásunkat a jobb hasábban).

Elvi szinten megoldást jelenthet, ha olyan rendszert léptetünk életbe, amely nem vonatkozik a jelenlegi nyugdíjasokra. Nem véletlen, hogy ez volt a szabály az 1997-es, azóta hamvába holt reform esetén is.

A nyugdíjrendszert tehát úgy kellene átalakítani, hogy a mai nyugdíjasok a mai szabályok szerint kapjanak nyugdíjat, a mai fiatalok azonban egy olyan pontrendszer alapján, amelynél a differenciálás alapja a felnevelt gyermekek száma.

A nyugdíjrendszerrel kapcsolatos cikksorozatot jegyző Botos-házaspár szerint a jelenlegi nyugdíjasokat többek között épp azért nem szabad belekeverni a reformba, mert úgy nem lenne biztosítható annak politikai támogatottsága. Természetesen itt az a méltányossági érv is felmerül, hogy a mai nyugdíjasok fiatalkorában mások voltak a kondíciók, most pedig már nincs lehetőségük alkalmazkodni.

A cikksorozattal kapcsolatban több olyan kritika is hallatszott, hogy semmit sem ér a nyugdíjrendszer étszabása, ha nincsenek rendben a magyar gazdaság alapjai. Vagyis ha nincs munkahely. Ezzel csak egyetérteni lehet, de ez természetesen nem jelenti azt, hogy ne is kellene foglalkozni a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának kérdésével. A rendszerszintű problémákat ugyanis mindenképp meg kell oldani, ellenkező esetben épp a munkahelyteremtésben testet öltő gazdasági fejlődést tennék ugyanis lehetetlenné.

A nyugdíj és a demográfia összekapcsolásához hasonlóan szükség van arra, hogy a gazdaságpolitika egészét áthassa a népesedési folyamatokkal kapcsolatos - sajnos jogos - aggódás. Ennek alapfeltétele, hogy a gyermekvállalás ne jelentse a munkahely elvesztését, illetve hogy a cégeket érdekeltté tegyük a gyermekesek foglalkoztatásában.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Egyetemi tandíj helyett adót!

Gyerekekkel korrigált nyugdíj

Jár-e nyugdíj a szingliknek?

A gyermek mint a nyugdíj alapja

Lássunk tisztán nyugdíjügyben!

Milliárdos haszon, nulla kockázat

_______________________________________________________________