A legfrissebb görög hír szerint kudarcba fulladt az utolsó kísérlet is a kormányalakításra, így júniusban jöhet az új választás. A kérdésre, amely a várható jövőt firtatja, Nouriel Roubini néhány szóban válaszol.

A közgazdász Twitter oldalán tette közzé az általa valószínűnek gondolt forgatókönyvet, amely így néz ki: „választás, államcsőd, kilépés az eurózónából, tőkekorlátozások, betétbefagyasztások, az euróra szóló követelések drachmára konvertálása, a drahchma leértékelése, visszatérés a növekedés/munkahelyteremtés útjára.”  (Bővebben lásd "Mi vár a görögökre? - Íme egy lehetséges forgatókönyv" című cikkünket a jobb oldali hasábban.)

Ez a forgatókönyv kísértetiesen hasonlít arra, amit Argentína a 2001-ben bejelentett csőd után megélt. Az argentin csőd egy hirtelen, mintegy 10 százalékos GDP-zuhanást hozott 2002-ben, közben a havi szintű infláció 10 százalékra pörgött fel, az argentin peso pedig meredek lesiklópályára került, a dollárral szembeni jegyzés 1-ről 3,5 fölé szökött.

A gyors összeomlás után azonban hamar talpra állt a gazdaság, a gyengülő devizának köszönhetően szárnyra kapott az export, a mezőgazdaság és a turizmus, az infláció gyorsan mérséklődött, a devizatartalékok emelkedésnek indultak, és az ország reál GDP-je 2003-tól évi 8-9 százalékkal bővült.

Az érvágás tehát jót tett a betegnek, igaz ugyanakkor az is, hogy a lakosság azóta sem bízik a helyi pénzben – ha tehetik, dollár készpénzben tartják a megtakarításokat -, az országot pedig többnyire elkerülik a külföldi befektetők.

A történet tanulsága, hogy bármelyik utat is választja Görögország - a Roubini által felvázolt csődöt, vagy az IMF/EU által kínált maradás/megszorítást -, továbbra is rendkívül nehéz helyzetben lesznek, az elmúlt évtizedekben felgyűlt "számlákat" ugyanis így vagy úgy, de ki kell egyenlíteniük…

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Itt talán szerencsénk volt

Mi lesz, ha kilépnek a görögök?

Nagy bajban a friss diplomások

A nyugdíjemelés a csodaszer?

Itt a német ellentámadás

Magyar recept: orvos helyett segély